Siyahi Amerikalılar, siyahi Avrupalılar

Halk TV’de aşağıdaki gibi bir haber var:

Haberi okuduğunuzda yapacağınız tek şey alçak beyaz polislere saydırmak.

Görünüş o ki Amerika’da siyahilere kötü davranılıyor, siyahiler sıklıkla polis tarafından katlediliyor.

Bu düşünceyi doğrulayan yığınla başka haber de var. George Floyd’un boynuna bir beyaz polis bastırıp ölümüne neden olmuştu.

Daha önce de Ahmaud Arbery adında bir siyahinin koşarken silahlı beyazlar tarafından öldürüldüğünü duyduk. Koşu yapan bir siyahinin ırkçı beyazlar tarafından öldürülmesini lanetledik.

Yalnız olayların bir başka yönü daha var. Örneğin, yukarıdaki haberin ayrıntısında, Daniel Prude’un çevresine sıkıntı yarattığı için kendi kardeşi tarafından polise ihbar edildiğini okuyoruz.

Hem kardeşinin yanında hem de polisler geldiğinde Covid’li olduğunu söyleyip herkese tükürdüğünü de öğreniyoruz.

Polisin başına geçirdiği “poşet” onu boğmak için değil tükürmesini ve ısırmasını önlemek için.

Koşarken öldürülen Ahmaud’un da ayrıntıları var. Beyazların çoğunlukta olduğu ve son zamanlarda çok sayıda hırsızlık olayının yaşandığı bir bölgede koşuyor Ahmaud.

Bunun kendisi de sakıncalı değil, koşarsa koşsun. Ama aşağıdaki videoda görüleceği gibi, koşarken duruyor, çevresini kontrol edip kimsenin olmadığı bir eve giriyor, evde geziniyor, tekrar dışarı çıkıyor. Amacının hırsızlık olması büyük olasılık.

Ahmaud’u vuranlar hırsızlık olayları karşısında örgütlenen mahalle halkı. Ahmaud’u fark edince polisi arıyorlar ve polis gelene kadar onu tutmaya çalışıyorlar. Ahmaud onlara saldırıp ellerindeki silahı almaya davranınca öldürülüyor.

https://www.youtube.com/watch?v=Ttm_UOojaLU

George Floyd da Müslüman bir dükkan sahibine sahte para vermek istediği için göz altına alınmaya çalışılıyor. Ölümü bu sırada oluyor.

Bu haberlerin ortak noktası nedir?

Siyahilere iyi davranılmadığı ve polisle karşılaşmaların ölümle sonuçlandığı ortada.

İyi de neden hep siyahiler? Örneğin aynı derece ırkçı olması gereken Amerikalı polisler neden Çin kökenlileri, Müslümanları, Latinleri değil de hep siyahileri öldürüyor?

Bunun başta gelen nedeni siyahilerin içinde bulunduğu durum.

Bir süredir yaşadığım İngiltere’de bunu daha iyi gözleme şansım oldu.

Siyahiler toplum içinde en uyumsuz sayılabilecek grup. Az eğitimliler, düşük gelirli işlerde çalışıyorlar, aşırı dışarı dönükler (extrovert). Aralarında uyuşturucu madde kullanımı ve ticareti de yaygın. Dolayısıyla suç oranı da yüksek.

Dışa dönüklükleri öyle böyle değil; aşırı yüksek sesle ve bol el kol hareketleri kullanarak konuşuyorlar. Eğlenceleri de bir o kadar gürültülü. Dinledikleri müziğin hep rap müzik ve türevleri olması da cabası.

Örneğin Türk toplumu böyle değil, bizde bu çeşit davranışlar hoş karşılanmaz. Biraz daha açık söylemek gerekirse, bu türlü aşırı gürültücü kişiler her gün dayak yiyebilir Türkiye’de.

Diğer toplumlar da öyle. İngiltere’deki Hintliler, Çinliler de kendi içlerine kapalı toplumlar ama bunlar da bizim gibi içe dönük insanlar.

Yaşayışlarıyla, konuşmalarıyla çevrelerini rahatsız edecek diye korkuyorlar.

Siyahiler kötü durumda. Öncelikle bunu kabul etmek gerek. Sonra da bunu düzeltecek önlemlerin alınması gerek; hem devlet hem de siyahilerin kendileri tarafından.

Siyahileri yalnızca kurban şeklinde görerek durumu anlayamayız ve düzeltemeyiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: