Açlık Grevleri

Avukat Ebru Timtik açlık grevi eylemi sonunda öldü.

Sosyal medyada bu konu üzerine yorumlar toplumsal kutuplaşmayı iyi gösteriyor.

Bir tarafta Ebru Timtik’i DHKC üyesi olmakla, savcı Mehmet Kiraz’ın öldürülmesini onaylamakla, hatta bu eyleme yardımcı olmakla suçlayanlar var. Bu taraf Ebru Timtik’in ölümüne seviniyor.

Öbür tarafta Ebru Tiftik’in eylemini destekleyen, adil bir şekilde yargılanmadığını ve aşırı fazla bir ceza aldığını, Timtik’in şehit olduğunu söyleyenler var. Onlara göre de Ebru Timtik kutsal bir dava için kendini feda etti.

Gerçekse genelde olduğu arada bir yerde.

Ebru Timtik, DHKC üyesi mi? Evet, bu kesin.

Ebru Timtik’in Savcı Mehmet Kiraz’ın öldürülmesi olayındaki rolü nedir? Ebru Timtik bu olayda arabulucu olarak rol almış ve Kiraz’ı rehin alan iki DHKC’li ile görüşmüş. Bunun yanında kendisinin bir DHKC’li olarak Mehmet Kiraz eylemine destek verdiğini düşünmek yanlış olmaz. Ama bu bir düşüncedir. Birisinin öldürülmesini istemek ya da onaylamak çirkin bir iştir ama bu bir düşüncedir ve eyleme dönüşmediği sürece genel olarak yargı konusu olamaz. Yargı konusu olsa Türkiye’de yargılanmayan kimse kalmaz çünkü her görüşteki insan, karşı görüşteki insanların ölmesini için için arzu ediyor (bazen de açıkça ifade de ediyor).

Ebru Timtik adil şekilde yargılandı mı? Bunu söylemek zor. Ak Parti döneminde yargı halen güzel, dürüst kararlar verebiliyor ama birçok durumda yargılamanın kendisi sorunlu, cezalar aşırı.

Ebru Timtik’in ölüm orucu eylemi doğru mu? Kesinlikle doğru değil. Bu kötü eylem neredeyse yalnızca Devsol-DHKC üyelerinin uyguladığı bir eylem. İşe yaradığı da oluyor; örneğin Grup Yorum üyelerinin bazılarının ölüm orucu sonucu ölmesi grubun konser yasağının kalkmasına neden oldu. Ama Timtik örneğinde olduğu gibi çoğu zaman da işe yaramadı.

Başka bir durum da ölüm orucu eylemcilerinin genelde Alevi olması. Bu durum da çok sakıncalı. Aşırılığı, şiddet eylemlerini, ölüme varan tepkileri bir mezheple özdeşleştirme tehlikesi var. Tabii bunu tehlike olarak görenler yalnızca dışarıdan bakanlar. Yoksa DHKC bir eleman deposu olarak gördüğü alevilerin bu eylemlerle özdeşleşmesinde şikayetçi değil.

Dolayısıyla bu tür olayları yorumlarken uçlarda savrulmamalı, insanlığımızı kaybetmemeli, olayları soğukkanlı şekilde yorumlamaya gayret etmeliyiz. Tepkilerimiz de buna uygun olmalı. Aşırılıktan çok az kişi kazanırken, çoğunluk kaybeder.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: