Amerikan Gizli Servisi’nin İlginç Hikayesi

1993 yılı yapımı Ateş Hattında (In the Line Of Fire) adlı filmde Client Eastwood bir Gizli Servis (Secret Service) ajanını canlandırıyor.

Filmin açılış sahnelerinde adamımız Eastwood bir kalpazan çetesinin adamlarını öldürüyor.

İyi de Gizli Servis’le kalpazanlık arasında ne ilişki var? Gizli Servis Amerikan başkanını korumakla yükümlü güvenlik kurumu değil miydi?

Başka bir bilgi daha var: Bu filmden 3 yıl önce, 1990 yılında, Amerika çapında bilgisayar korsanlarına yönelik ilk geniş çaplı operasyon yapıldı.

Gündüz Şeytanı Operasyonu (Operation Sundevil) adı verilen bu operasyonda 15 şehirde onlarca kişinin evi basıldı, üç kişi yargı karşısına çıkarıldı.

Bu operasyon da Amerikan Gizli Servisi tarafından gerçekleştirildi.

İşler iyice karmaşıklaşıyor; başkanı koruyan servis kalpazanlara ve bilgisayar korsanlarına savaş açmış gibi görünüyor.

Ama Gizli Servis’in tarihine baktığımızda servisin kuruluş amacının aslında sahte para basanları yakalamak olduğunu görüyoruz. Bunun nedeni de yine Amerika’nın ilginçliği:

Bir zamanlar Amerika’da kağıt para basan tek bir kurum yoktu. Neredeyse her yerel banka kendi parasını basabiliyordu.

1860’lı yıllarda yaklaşık 1600 banka kendi parasını basıyordu. Aşağıda Massachusettes’teki bir yerel bankanın bastığı 10 dolarlık banknotu görebilirsiniz:

1600 banka 1600 değişik dolar basınca hangi doların gerçek hangisinin sahte olduğunu anlamak zor oluyordu. Bu nedenle, o yıllarda piyasadaki paranın üçte birinin sahte olduğu düşünülüyordu.

Gizli Servis bu sahte paralarla mücadele için 1865’in Temmuz ayında kuruldu. Abraham Lincoln’un suikaste uğradığı gece (1865 Nisan ayı) çalışma masasında Gizli Servis’in kuruluş kararı vardı ama servisin kuruluşu suikast nedeniyle gecikmiş, Temmuz’a kalmıştı.

Başkanı koruma görevi 1881 yılına kadar servise verilmedi bile. O yıl başkan Garfield suikaste uğramıştı. Başkanı koruma görevi bir başka başkan, McKinley, 1901 yılında suikaste uğrayana kadar yasal olarak da servise verilmedi.

Görüldüğü gibi Amerikan halkı başkanlarını vurmayı alışkanlık haline getirmiş gibi.

Şu anda da Gizli Servis hem başkanı ve ailesini koruyor hem de sahte para ve siber dolandırıcılık vakalarına bakıyor.

Bu arada, vurulan son başkan Ronald Reagan oldu. Reagan 1981 yılında, takıntılı bir Jodie Foster hayranı tarafından vuruldu. Reagan bir kurşunla akciğerinden yaralandı ama hayatta kaldı. Onun koruması olan bir gizli servis ajanı da vuruldu (ama yaşadı).

Reagan’ın ölmemesinin en büyük nedeni, Jerry Parr adındaki bir başka deneyimli Gizli Servis ajanının Reagan’ı başkanlık arabasının içine hızla itmesi oldu.

Jerry Parr Ronald Reagan’ın filmlerini izleyerek büyümüştü. En etkilendiği film ise Reagan’ın bir gizli servis ajanını canlandırdığı “Code of the Secret Service” adlı filmdi!

Hayat bazen kurgu öykülerden çok daha ilginç.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: