Dünyadaki gelişmeler bir-iki tanımlayıcı cümle ile anlatılabilir mi?

Sorunun yanıtı genel olarak “Hayır”. Bir-iki cümleyle ciddi hiçbir şey anlatılamaz.

Bazen, eğer anlatan kişi konuya hakimse, içinde yaşadığımız dünyanın çeşitli ögeleri bir-iki cümle ile anlatılabilir, bu da güzel ve özet bir bilgi olabilir ama yalnızca zaten konuyu iyi bilen insanlar için.

Diğerleri içinse çok daha fazla ayrıntıya ve açıklamaya gerek vardır.

Sorun, özellikle Türkiye’de konunun yetkilisi gibi görünen insanların konularına hakim olmaması. Ya da hakim oldukları konuların dışına çıkmaları ve bunun sonucu olarak saçmalamaları.

Bu durumun çeşitli örnekleri var: İlber Ortaylı, Emrah Sefa Gürkan, Oytun Erbaş çok yapıyorlar bunu örneğin.

Son örnek, değerli iktisat tarihçimiz Şevket Pamuk’tan (değerli sözcüğünü alay etmek için kullanmadım, kendisi değerli, dünya çapında değeri bilinen bir iktisat tarihçisidir).

Habertürk’te yayınlanan söyleşisinde (https://www.haberturk.com/prof-sevket-pamuk-salgin-sonrasi-donem-2-dunya-savasi-sonrasindaki-refah-donemi-gibi-olmaz-2666757) Şevket Pamuk uzmanı olduğu iktisat tarihinin dışına çıkıp dünyanın şimdiki hali, korona salgını, Türkiye’nin yaşadığı kriz ve çözüm önerileri konularında fikir yürütüyor, yürütürken de yalan-yanlış bilgiler veriyor.

Yazısında şu anda yaşanan kriz dolayısıyla IMF’den yardım istemenin yanlış olduğunu anlatıyor: “Bence IMF’nin kapısı çalınmamalı, cari açık dediğimiz uzun vadeli yapısal sorunlarla mücadele edilmeli. Hemen olmazsa da orta vadede bunlarla mücadele edilmeli. IMF’yi koltuk değneği olarak görüyorum ve sağlıklı bir iş de değil. Borcu bugün alırsak, 5 sene sonra ödeyeceğiz ve 10 sene sonra yine IMF’nin kapısını çalacağız.”

Pamuk, TC Merkez Bankası’nın diğer ülkelerin merkez bankalarıyla para alışverişi (swap) anlaşması yapmasına da karşı: “Peki, herkes kullanıyor ama bu SWAP nedir? Biz ABD Merkez Bankası’na Türk lirası yollayacağız, onlar da bize dolar yollayacak ama belirli bir süre için. Bir süreliğine bu değiş tokuş yapılacak, bir süre sonra da bunlar geri alınacak. Bizim liralar geri gelecek, bizden de dolarları iade etmemiz beklenecek. O zaman SWAP dediğimiz şey uzun vadeli bir çözüm değil. Bir süre için olsa olsa bizim Merkez Bankası’nın rezervlerine eklenecek. Zaten son bir buçuk senede bu tür SWAP’lar yoluyla Merkez Bankası epey bir makyaj yaptı, rezervlerini yükseltti. Şimdi bu şekilde bir şey yapılacak ama bu, gördüğünüz gibi daimi bir çözüm değil. Amerikan Merkez Bankası’nın bu SWAP’ları kabullenip, Türkiye’yi de listesine alıp almayacağı şu anda belli değil. Alsa bile bu birkaç aylık kısa vadeli bir çözüm olur, sonunda yine aynı yere geliriz. Çünkü o dolarlar Amerikan Merkez Bankası’na çok uzun olmayan bir gelecekte iade edilecek.”

Halbuki, IMF yardımı, diğer merkez bankalarıyla swap yapabilme, kalıcı önlemler olmamasına karşın, kriz ortamında ekonomik işleyişin sürmesine yardımcı olacak araçlar.

Dünyayı yönlendiren aktörler için de şunu söylüyor: “Sonunda küreselleşmeyi güçlü ülkelerin devletleri yönlendiriyor hâlâ. İki buçuk aktör var: Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve yarım aktör olarak da Avrupa Birliği.

Halbuki, 2018 rakamlarıyla ABD’nin Gayri Safi Milli Hasılası 20.5 trilyon dolar, Çin’inki 13.61 trilyon dolar iken Avrupa Birliği’ninki 18.8 trilyon dolar!

Yani, Avrupa Birliği yarım aktör değil, Çin’in hayli ilerisinde bir ekonomik güç.

Kısacası, Şevket Pamuk’un iyi bir iktisat tarihçisi iken, güncel ekonomiyi anlamadığını söylemek mümkün.

Pamuk’un ve diğer bilim insanlarının sorunu, uzmanlık alanlarından çıkıp başka alanlarda görüş bildirmeye çalışmaları, kendilerine uzatılan mikrofonun şehvetine kapılıp yalan-yanlış, anlamsız görüşler ileri sürmeleri.

Şu yazıyı okumakta da yarar var:

https://muratyildirimoglu.wordpress.com/2020/03/22/oytun-erbasi-bekleyen-tehlike-medya-maymunlugu/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: