Başarılı bir Türk dizisi: Masum

“Masum” alışık olmadığımız bir Türk dizisi. Karakterler tek boyutlu değil, olay örgüsü iyi kurgulanmış, oyunculuk bir numara.

Başından itibaren dizinin çekiminde “Breaking Bad”den esintiler var: Dizinin gerilim müziği, ileride gösterilecek bazı sahnelerin bölüm başlarında görünmesi gibi.

Ayrıca “Öldü sandım, meğer ölmemiş”, “Kafasına vurdum bayıldı” sahneleri de biraz fazla sayıda; kafaya vurarak bayıltmak gerçekte en zor şeylerden birisi.

Emel’in trafik kazasında denize düşüp boğuldu süsü verilerek öldürülmesi de gerçekçi değil: Bir otopsi, ölümün su ile boğulma kaynaklı olmadığını gösterebilir. Boyundaki izler de cabası.

(Bir bebeğin ölü mü doğduğu yoksa doğumdan sonra mı öldüğü de otopsilerde ortaya çıkıyor: Bebek tek bir nefes bile almadan ölü doğmuşsa akciğerleri sönük ve içleri sıvıyla dolu oluyor)

Bunların dışında, güzel bir hikaye olduğunu söyleyebilirim: Karakterler ve olaylar sürekli gelişiyor, izleyici birkaç kez ters köşeye yatıyor.

Son bölümün son dakikaları bile olayları anlamak için yararlı.

Selim’in Emel’i “tavlayışı” da güzel ve çok gerçekçi. Burası olayları geliştiren kısım olduğu için daha fazla açıklama istiyor:

İşyerlerinde (ve her yerde) Selim benzeri, gavurların “sex predator” dediği erkekler var.

İşleri, odak noktaları, çok, daha çok kadını elde etmek, bir çizik atmak, çiziklerin sayısını arttırmak: Bunu elde ettim, onu da, şunu da, ötekini de…

Bunların bazıları son derece kaba bir şekilde kadınları elde etmeye çalışıyor, bazıları ise Selim gibi daha ince yöntemler kullanıyor.

En eğitimli, güçlü kadınlar bile bitmek bilmeyen zayıflıklara, yaralara sahip olabiliyor, duygularının, düşüncelerinin anlaşılmadığını, önemsenmediklerini düşünebiliyor.

Selim benzerlerinin aradığı da bu: Kadınları dinliyorlar, acılarını paylaşıyorlar, onlara kendilerini iyi ve önemli hissettiriyorlar.

Bunun sonucunda, Emel’in Selim’in kapısını çalışı gibi, kadınlar kendi seçimleriyle o adamlara yöneldiklerini düşünüyorlar ama aslında her şey erkeğin özenle yarattığı bir ortamın sonucu oluyor.

Büyük ve küçük oğul sorunu da dizide güzel işlenmiş. Sayısız kez gördüğüm ama bunu fiilen yaşayanların çok fark edemediği bir durum bu: Baba, büyük oğluna düşman olurken, anne büyük oğluna aşkla bağlanıyor. Sağlıksız bir durum. Farkına varılıp düzeltilmesi gereken bir durum ama çoğu zaman, aynen dizide olduğu gibi, ana-babalar bunu çocuklarına yaşatıp sağlıksız insanlar üretiyor.

“Masum” güzel bir dizi. Umarım bu tür dizilerin sayısı artar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: