Sanatçı mı Militan mı?

Bugün Cumhuriyet’in Web sitesinde iki haber var.Birincisi Genco Erkal’ın 60. Sanat Yılı’nı konu alıyor. Haberin başlığı “Yılmadı, Yorulmadı, Yolundan Dönmedi” şeklinde.

“Yılmadı”yı anladık, “Yorulmadı”yı da anladık peki “Yolundan dönmedi” ne anlama geliyor? Genco Erkal’ın yolu neydi ki?

Bu başlık ve haber içindeki Genco Erkal’ın yorumları bu yolun ne olduğunu açıklıyor:

“Özellikle bizim gibi aydınlanma devrimini tamamlamamış, eğitim düzeyi düşük, sanatla kültürle bağlantısı çok iyi olmayan, uygarlık açısından da gelişime ihtiyacı olan toplumlarda, sanatçının görevi aydınlanma hareketinin içinde bulunmak ve insanları ileriye götürecek çalışmalar yapmaktır. Tiyatronun da görevi var. O yüzden politik tiyatro yapıyoruz.”

Genco Erkal düşüncelerini biraz utangaç şekilde, çok tepki çekmeyecek şekilde belirtmiş. Aslında temsil ettiği sanat anlayışı, sanat yalnızca toplumu siyasi olarak dönüştürmek için yapılır şeklinde.

Kültür ve sanatta sorunumuz uzun zamandır bu. Bir sol kanat var sanatta, bir de sağ kanat. İkisi de sanat dedikleri şeyi davaları için, “yol”ları için bir araç olarak kullanıyorlar. Genco Erkal gibileri solda Emine Yüksel Şenler gibileri de sağda bunu yaptılar hep.

Sanat tabii ki yalnızca sanat için değildir. Sanatın içinde her şey ele alınır; aşk, savaş, barış, doğa, toplumsal sorunlar, mücadeleler, kişisel hesaplaşmalar… Ama sanat bunlardan tek birine indirgenemez. Sanata amaçlar, davalar bağlamak, sanatçılara da yol çizmek doğru değildir.

Bunu yaparsak ne olur? Sanatçı ile dava adamı-militan birbirine karışır. İkinci haberdeki gibi bir olayı duyduğumuzda kişinin sanatçı mı militan mı yoksa ikisinin karışığı bir şey mi olduğunu anlayamayız.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: