İnci ve Balina Kusmuğu

Hemingway’in ünlü bir romanı var: İnci. Romanda bir inci avcısı normalden çok büyük bir inci bulur ve bunu iyi bir fiyata satmak ister. Ama kasabasındaki inci tüccarları (Hemingway’in iddiasına göre aslında hepsi aynı firmanın adamlarıdır) inci avcısına istediği fiyatı vermezler, olay böyle başlar.

Hemingway çok görmüş geçirmiş bir adamdır ama bu iddiasında bayağı saçmalamıştır. Zamanının akımlarına uyup serbest piyasayı, arz-talep yasasını yok saymış her şeyi komploya bağlamıştır.

Çevremizde de bu türlü iddiaları dile getirenler çok olur. Örneğin tüm emlakçılar aralarında anlaşır ve bir evi değerinden düşüğüne almak isterler. Uyanık satıcı bu komployu anlayıp evini satmaz. Sonra aynı satıcının evini o fiyata sattığına tanık oluruz çünkü fiyatlar piyasada oluşur ve genelde komplo kuralları işlemez.

Neyse, dönelim İnci’ye. Aşağıdaki haberde okuyabileceğiniz gibi İnci’dek olayın benzeri gerçekleşmiş. Hiç kimse adamın elindeki değerli balina kusmuğunu yok pahasına almaya kalkışmamış anlaşılan.

Gerçek hayat böyledir. Komplolara çoğunlukla gelmez.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: