CHP’nin Adil Seçim Sistemi’nin Çöküşü

CHP’nin Bilişim ve İletişim Teknolojileri bölümünün başında en genç milletvekillerinden birisi var: Onursal Adıgüzel.

Adıgüzel son seçimler için de iddialı açıklamalarda bulunmuştu:

Adıgüzel yepyeni bir bilişim çözümü oluşturduklarını ifade ediyordu. Bu çözümde, CHP dışındaki örgütlerle de işbirliği yapılacaktı.

Vatandaşlar bile telefonlarına indirdikleri uygulamalar yardımıyla, tutanakları CHP’ye gönderecek, CHP’deki OCR yazılımı taranmış tutanakları veriye dönüştürüp işleyecekti.

Sistem uçacaktı, kaçacaktı, YSK bile sonuçları CHP’den öğrenecekti.

Sonuç hiç de böyle olmadı.

İşler planlandığı gibi gitmedi.

Seçim gecesi çok sayıda aksaklık yaşandığı anlaşılıyor.

Adıgüzel yaşananları inkar edip aksaklıklar için binbir türlü mazaret sıraladı.

Ama Adil Seçim Platformu Adıgüzel’den daha sağduyulu davranıp yaptığı bir açıklamayla özür diledi:

Peki, bu sorunlar neden yaşanmış olabilir?

2015’te 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde CHP’nin seçim sistemindeki sunucuları yapılandırıp yöneten birisi olarak tahminlerim şu şekilde:

1) 2015’te kendisini kanıtlamış ve Adıgüzel’e kadar diğer seçimlerde de kullanılan sistem radikal şekilde değiştirilmiş. Olabilir. Herkes yoğurdu ayrı bir şekilde yemek isteyebilir. Ama radikal değişiklikler yapıyorsanız ne yaptığınızı iyi bilmeniz gerekir. CHP’deki yeni sistem ne yaptığını bilmeyen kişiler tarafından tasarlanmış gibi.

2) Yeni bir sistem yeterince test edilmelidir. 2015’te kurduğumuz sistem, seçimlerden önce beş kez test edilmişti. Bu seçimde yeterli testlerin yapılmadığı anlaşılıyor. Özellikle platformun bileşenlerinden veri akışının iyi test edilmesi gerekirdi. Testler konusunda YSK çok iyi çalışıyor. Seçimlerden önce partilere test verileri gönderiliyor. Bu önemli çünkü hemen her seçimde yenilikler yaşanıyor. Örneğin, bu seçimde çok önemli bir değişiklik olan seçim ittifakı kavramı vardı. Bu da YSK’dan gelen verilerin biçiminin değişmesi demek. Çözümün bu verilere göre test edilmesi gerek. Büyük olasılıkla YSK tarafında sorun da yaşanmamıştır. CHP’lilerin en çok suçladığı devlet kurumlarından birisi olan YSK son derece özenli şekilde çalışmaktadır diyebiliriz. Sorun diğer taraflardan gelen bilgilerin test edilmemiş olması diye de ekleyebiliriz.

3) YSK sandık tutanaklarını tarayıp partilere gönderiyor. Bu tutanaklar vatandaşlar tarafından da taranıp gönderilebilir. Bu veriler “resim”dir. Gelen verileri teyit etmek için kullanılır. Ama yeni sistemde bu resimler OCR yazılımları yardımıyla karakter verilerine dönüştürülmeye çalışılmış. OCR (Optical Character Recognition) yazılımlarının başarı oranı yüzde elli dolaylarında. Hele bunu da onbinlerce tutanak için kısa bir zamanda yapmak isterseniz iyice başarısız olmanız mümkün. Başarı oranı yüzde elliden fazla olduğunda bile bu verilerle seçim gibi hassas konularda sonuca gidilemez. Kısacası yanlış olmanın yanı sıra aptalca bir girişimdir bu. Aptallığın da limiti ne yazık ki yoktur. 2015’teki seçimlerde de böyle bir öneriyle gelen olmuştu ama öneriyi kibar bir şekilde (o kadar kibar olmamış da olabilirim) reddetmiştik.

Seçim sisteminde de, aynen diğer sistemlerde olduğu gibi, yalın bir çözüm üretip üretilen çözümü çok kez test etmek gerekir.

2015’teki çözümümü şu linkten okuyabilirsiniz:

http://muratyildirimoglu.com/makaleler/YalinBilgiislemOrnegiOlarakCHPSecimSistemi.htm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: