Gazeteci, haberci ne yapar?

İngiltere’de bir haber programında Gazze ve İsrail tartışılıyor.

Sunucunun birisi Filistin, diğeri İsrail görüşlerini savunan iki konuğu var.

İsrail temsilcisi “Öldürülenler Hamas’ın çağrısı üzerine sınır geçip masum Yahudileri öldürmeyi amaçlayan teröristlerdi” iddiasında.

Deneyimli sunucu “Öldürülenler arasında kadınlar, çocuklar, yaşlılar, sakatlar var, bunların hepsi nasıl terörist olabilir? Bu kadar insanı öldürmeden bir çözüm bulamaz mıydı İsrail?” diyor.

Sunucu sonra Filistinliye dönüyor. O da “Bu bir sivil protestoydu, barışçıydı” diyor. Sunucu “Nasıl oldu da bir anda bu kadar insan sınırda toplandı? Hamas’ın rolünü inkar mı ediyorsunuz? Protestocuların bazılarında ateşli silahlar, kesici silahlar, Molotof kokteylleri bulunmasına ne diyorsunuz?” diye soruyor.

Haber programlarının yapısı hemen her zaman bu şekilde. Tartışılacak konunun tarafları hazır bulunuyor, program bir monolog şeklinde sürmüyor.

Haberci-sunucu-gazeteci tarafları dinliyor ama hep onların çelişkilerini bulmaya çalışıyor, karşı tarafın da haklı olabileceği yerleri göstermeye çalışıyor.

Bizde haberci-sunucu-gazeteci dediğimiz zaman gerçekleri ortaya dökmekten çok kendi safının borazanlığını yapan adamlar görüyoruz.

Gazetecilerde, habercilerden beklentimiz gerçekleri ortaya koymaları, tarafların görüşlerini sergilemeye çalışmaları olmalı.

Bir gazeteciyi ya da haberciyi alkışladığınız zaman düşünün: Bunda yanlış bir şey var, bunda eksik bir şeyler var, bunda palyaçoluk var.

Palyaçolara değil gazetecilere, habercilere gereksinimimiz var.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: