Soyağacı uygulaması nasıl en iyi hale getirilir?

Edevlet (turkiye.gov.tr) sitesi yararlı bir site. Çoğu işimizi bu siteden halledebiliyoruz.

Siteye yeni eklenen soyağacı (alt-üst soy bilgileri) uygulaması yoğun talep gördü ve edevlet sitesi bu taleple başa çıkamadı.

Açıklamalardan anlaşıldığı kadarıyla, birkaç saat içinde 200 bin kadar istek gelince sistem yanıt veremez hale geliyor.

Bu uygulamanın ve benzer uygulamaların performansının arttırılmasının belli başlı iki yolu var:

1) Pahalı yol: Sistem yetersiz geliyor deyip yeni donanım ve yazılım almak. Özellikle de F5 gibi donanım yük dengeleyici markalarını satanlar şimdi ilgili kurumun kapısını aşındırıyordur bile.

2) Ucuz yol: Elimizdeki donanım ve yazılımla yetinip ya da az sayıda yeni donanım ve yazılım satın alıp performansı arttırmak.

Birinci yol çıkmaz yol gibi. Alınacak yeni sistemler performansı arttırabilir ama kendi karmaşıklıklarını da beraberlerinde getirir. Sistem nefes alınmaz hale gelinceye kadar karmaşıklaşır. Alınan pahalı donanım ve yazılımların sürekli olarak güncellenmesi, bakımlarının yapılması gerekir. Bu da hem harcamaları hem de çalışan sayısını arttırmak demektir.

İkinci yolda yapabileceğimiz çok şey var.

Öncelikle var olan sistemi düşünelim: Büyük olasılıkla önde vatandaşların isteklerini karşılayan Web sunucular var. Bu Web sunucular arkadaki veritabanı sunucularına bağlanıp istenilen verileri getiriyordur.

Şu andaki sistemde neyin darboğaz yarattığını saptayarak işe başlamak gerekir. Sıkıntı kullanıcıların isteklerini karşılayan Web sunuculardaysa sisteme yeni Web sunucular çok kolay ve ucuza eklenebilir. Sıkıntı veritabanı sunucusundaysa sisteme yeni veritabanı sunucusu eklemeden önce düşünmek gerekir. Veritabanı sorunu birkaç şekilde aşılabilir:

1) Edevlet kullanıcılarının sayısı sınırlı. Her vatandaş bu siteye girmiyor. Girenlerin de sık girenleri var, seyrek girenleri var. Sık girenlerden başlayarak var olan kullanıcılar için soyağacı bilgisi, onlar henüz istemeden hazırlanıp statik olarak saklanabilir. Kullanıcı soyağacını sorgulamak istediğinde o anda veritabanı sunucusuna gidip bilgileri oluşturmak yerine kendisine ilişkin hazır bilgi sunulur.

2) Veritabanı sorguları incelenip sürekli olarak optimize edilir. Benim gördüğüm şey, yalnızca var olan sorgulamaların yapısının optimize edilmesi yoluyla çok anlamlı performans kazançlarının elde edilebildiği.

Umarım sistem sorumluları kolay ama pahalı olan ve ileride yine sıkıntı yaratabilecek birinci yolu seçmezler.

Benim oluşturduğum benzer bir çözüm için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz:

http://muratyildirimoglu.com/makaleler/YalinBilgiislemOrnegiOlarakCHPSecimSistemi.htm

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: