Aristo Politika adlı kitabında 2300 yıl öncesinden günümüze ışık tutuyor

İnsan gelişimini tam olarak tamamladığında diğer hayvanların en iyisi olur, yasalara uymadığı zaman ise en kötüsüdür.

Devletin ortaya çıkabilmesi için devlete katılanlar arasında farklılıklar olması gerekir. Devlet ayrı parçaların arasındaki dengedir.

Bir devlette doğal olan çokluktur. Çokluk birliğe doğru gittikçe devlet zayıflar. Bu nedenle elimizde, böyle bir olanak olsa da birlik olmaktan kaçınmalıyız, çünkü devleti mahvederiz.

Ortak mülkiyetin bir sıkıntısı daha var. Bir şeyin sahibi arttığı zaman o mala duyulan saygı azalır. İnsanlar ortak olan şeyden çok kendilerine ait olan şeylere dikkat eder. Ortak olan şeylereyse kendi yaşamlarına etki ettiği sürece özen gösterirler. Bu durumun en önemli nedeni de başka birisinin o işle ilgilendiğine yönelik inançtır.

Büyük suçların işlenme nedeni insanların isteklerinin fazlalığıdır, yoksa ihtiyaçtan yapılan şeyler değillerdir. Hiç soğuktan korunmak için tiran olan birisini duydunuz mu?

Spartalılar savaş boyunca üstündüler ama savaş bitince gerilediler. Barışın ne olduğunu, barışta nasıl yaşanacağını bilmiyorlardı, tek bildikleri savaş eğitimiydi.

Toplum içinde olmamızı sağlayan şey diğer insanları sevmemizdir.

Bireyler tek başlarına o konunun bilgili insanlarından daha kötü hakemdirler, ancak birlikte hareket ettikleri zaman ondan daha kötü olmadıkları gibi daha iyi bile olabilirler. Ayrıca kalabalığın kandırılması daha zordur. Tıpkı suyun miktarı fazlalaştıkça kirlenmesinin daha zor olması gibi, çok sayıda ,insanın kandırılması da az sayıdaki insana göre daha zordur. Bir insan zor durumda kaldığında, kolaylıkla yanılacak ve güçlü duygularının peşinden giderek hata yapacaktır. Ancak kalabalığın benzer bir duruma düşmesi ve birlikte hata yapması çok daha düşük bir ihtimaldir.

Aristokrasi erdemden, oligarşi zenginlikten, demokrasi özgürlükten beslenir.

İcraatlarının hesabını vermeyen, kendisiyle eşit ya da kendisinden üstün olan insanları yöneten ve halkın değil kendi çıkarları adına hareket edene tiran denir.

Orta sınıf güçlendikçe o ülkede parti mücadelelerinin yaşanma olasılığı düşer. Büyük devletlerin parçalanma ihtimallerinin zayıf olması da orta sınıfların güçlü oluşundan kaynaklanır.

İsyanların temelinde eşitsizlik vardır.

Demokrasi oligarşiye göre daha sürdürülebilir ve isyana daha kapalıdır.

Günümüzde yöneticilerin çocukları güzel ve rahatça eğitilirken, fakirlerin çocukları çeşitli sıkıntılar çekerek eğitim aldıkları için isyana daha yatkın ve yetenekli olmaktadır.

Eğer uzun süre boyunca görevdeyseniz demokrasilerde olduğu gibi oligarşilerde de rejimin tiranlığa dönüşme ihtimali vardır. Çünkü hepsinde güçlü insanlar iktidarı tek başlarına ellerinde tutmayı isterler. Halk önderleri ya da yönetici gruplar uzun süre boyunca iktidarda kalırsa bu gerçekleşebilir.

Çoğu tiran halk arasından çıkmıştır ve üst sınıflardan hoşlanmadıkları için öncelikle halkın sevgisini kazanmaya çalışmıştır.

Demokrasi, oligarşi ya da tüm diğer anayasalarda bir kişinin aşırı derecede büyümesini engellemek, o kişinin zamanla ve belli oranda büyümesine izin vermek temel amaçlardandır. Çünkü bu şekilde büyüme, büyüyen için de kötüdür, çünkü herkes bunu kaldıramaz.

Çok erken evliliklerin bir başka sakıncası da, pek genç yaştaki kadınların daha çok güçlük çekmeleri ve daha çok ölmeleridir. Evlenme için uygun yaş, aşağı yukarı, kızlar için on sekiz, erkekler için otuz yedi dolaylarındadır.

Bir yasa koyucunun birinci ödevinin gençlerin eğitimini düzenlemek olduğuna hiç kimse karşı çıkmaz. Eğitim hakkında yasalar konulması ve eğitimin kendisinin ulusal bir sorun sayılması gerektiği açıktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: