Batılıların katliamlarından söz etmek

Arkadaşlarımın önemli bir kısmı Fransa ve Avrupa karşıtı yazılar, resimler, videolar paylaşıyor.

Charlie Hebdo dergisinde öldürülen 12 kişiye karşı Avrupalıların tarih içinde yaptığı katliamları anımsatıyorlar.

Bu tutum birkaç açıdan yanlış.

İlk olarak, her ulusun uzak-yakın tarihinde benzer katliamlar var.

Siz Fransa’nın yaptığı katliamlardan söz ettiğinizde birileri de Yavuz Sulatn Selim’in Alevi katliamını, Hammer’in Osmanlı tarihinde sözü edilen çok sayıda katliamı karşınıza çıkartır.

İkinci olarak, Avrupa bilinci tarihiyle yüzleşmekten kaçınan bir bilinç değildir.

Tam tersine, Avrupalılar, batılılar, tarihlerindeki bu türlü kötü vakaları anarlar, özür dilerler ve tazmin ederler.

En yakın örnek, Paris’in göbeğinde protesto eden Cezayir kökenlilerin Sein nehrine dökülüp katletmesinin şimdiki cumhurbaşkanı Hollande tarafından anılması ve özür dilenmesidir.

Batılıların özür dilemelerne örnekler aşağıdadır:

20 Temmuz 2008’de Papa 16. Benedict, Katolik Kilisesi’nde çocuklara cinsel istismar vakaları nedeniyle özür diledi. Vatikan daha önce de Galileo’ya reva görülen muamele için özür dilemişti. Vatikan’ın diğer özürleri de şu şekilde: 1992 yılında köle ticareti yapan Hristiyanlar için özür dilendi (Buna karşılık yüklüce köle ticareti yapan Müslümanlar hiçbir zaman özür dilemedi). 1995’de Kilisenin kadınlara yönelik ayrımcı tavrı için özür dilendi. 1995’de Katoliklerin tarihte Protestanlara uyguladığı şiddet için özür dilendi. 2000’de Kudüs’te Yahudilere uygulanan şiddet ve nefret için özür dilendi. 2001’de Atina’da Katoliklerin Ortodokslara karşı işlediği suçlar için özür dilendi.

31 Ağustos 2008’de Libya’yı ziyaret eden Berlusconi, 1911 yılında işgal edilen 1930’larda sömürge olarak Roma’ya bağlanan, bağımsızlığını ancak 1951’de kazanan Libya ile yeni bir sayfa açma sözü verdi. İmzalanan dostluk anlaşması çerçevesinde İtalya 25 yıl boyunca Libya’da her yıl 200 milyon dolarlık altyapı yatırımı yapacak.

4 Aralık 2007’de Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, Cezayir ziyaretinde şöyle dedi: Evet, sömürge sistemi tamamen zalimceydi ve cumhuriyetimizin dayandığı özgürlük, eşitlik ve kardeşlik ilkelerine tamamen zıttı.

17 Ağustos 2007’de Danimarka, 1200 yıl önce meydana gelen Viking saldırıları ve yaptıkları katliamlardan ötürü İrlanda’dan özür diledi.

19 Mart 2008’de Almanya Başbakanı Merkel, İsrail’i ziyareti sırasında soykırımın Almanlar için utanç kaynağı olduğunu belirterek, soykırım kurbanları, soykırımdan kurtulanlar ve onlara yardım edenlerin önünde saygıyla eğildiğini söyledi.

Özür dileyenler arasında yamyamlar bile var. 17 Aralık 2007’de, 1878 yılında ülkeye gelen dört Fijili misyoneri öldürüp yiyen Papua Yeni Ginelilerin torunları, atalarının bu eylemleri dolayısıyla özür diledi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: