2015 yılı için bilişim yatırımları önerileri

Birinci öneri: Yeni yatırım yapmayın. Kamu ya da özel sektör fark etmiyor, bilişim merkezleri ağzına kadar potansiyeli değerlendirilmeyen sunucularla dolu. Sunucuların işlemci kullanım yüzdeleri %1-2 civarında.

İkinci önerim, sistemlerinizi mümkün olduğunca basit tutmak şeklinde. Karmaşık çözümlerden kaçının. Karmaşık çözüm nedir peki? Sizin ya da elemanlarınızın kuramayacağı, sorunlarını çözemeyeceği sistemler karışık sistemlerdir. Sunucuları ya da diğer donanımları, yazılımları yalnızca konunun uzmanları kurup onarabiliyorsa o çözüm iyi bir çözüm değildir.

Yine de bir şeyler satın alacaksanız önerilerim de şu şekilde:

1) Depolama birimleri (storage unit) almayın. Bunlar pahalı ve karmaşık sistemler. Bunun yerine fazla disk yuvası olan sunucular alın. Örneğin 12 ya da 18 yuvalı sunucularla 10-15 TB’lık disk alanlarına kolayca erişebilirsiniz.
2) Yük dengeleme (load balancer) donanımları almayın. İşletmelerin çoğunda bu donanımların yararlı olacağı türden bir yük bile yok. Ama moda olduğu için çok fazla kurum bu donanımları alıyor.
3) Felaket Kurtarma Merkezi yatırımı yapmayın. FKM çözümleri karmaşık ve pahalı. İlk kurulumdan sonra çalışanı da pek yok. Yararlı gibi görünen sahte çözümler bunlar.
4) Sanallaştırma yapmayın, yapıyorsanız sanal makinelerin sayısını azaltın. Sanallaştırma insanların disiplinini bozuyor ve her gereksinim için ayrı bir sanal makine yaratılmasına neden oluyor. Sonra da en küçük kurumlarda bile onlarca bazen yüzlerce sunucu görüyoruz.
5) Sanallaştırma yapılacaksa da Vmware yerine Microsoft’un Hyper-V çözümünü kullanın. Hyper-V bedava ve desteği daha basit.
6) IP Telefon sistemleri almayın. Telefon şirketleri normal görüşmeler için yeterince indirim sağlıyor. IP telefon sistemleri pahalı ve karmaşık. Yeni bir hat açmak bile krize dönüşebiliyor.
7) Sunucu alırken normal sunucular alın, kama (blade) sunucuları almayın. Kama sunuculara müdahale etmek kolay değil.
8) İnce istemci çözümleri almayın. Alacaksanız normal bilgisayarlar alın. İnce istemcilerin bakımı zor, ucuz da değiller.
9) Veritabanı çözümü olarak Oracle yerine Microsoft SQL server ya da MySQL ürünlerini tercih edin. Oracle, satın alma, eğitim ve teknik destek bakımından çok pahalı.
10) Yazılım alımında muhafazakar davranın. Microsoft’un her yeni işletim sistemine ve uygulamasına hemen geçmeye çalışmayın. En az bir sürüm atlatın. Örneğin, elinizde Windows 7 varsa Windows 10 ya da 11’i bekleyin.
11) Yazılım lisansında gereğinden fazlasını almayın. Özellikle 3 yıllık avantajlı lisans önerilerinden uzak durun. Gereksiniminiz neyse onu alın, fazlasını değil.
12) İşletim sistemlerinin kendi olanaklarını daha fazla kullanın. Örneğin, ayrı bir yedekleme yazılımı satın almak yerine Windows’un kendi yedekleme araçlarını kullanın.

Reklamlar

Bir Yanıt to “2015 yılı için bilişim yatırımları önerileri”

  1. yaziciali Says:

    Olabildiğince basit yapma kısmına kesinlikle katılıyorum, çözülemeyen problemlerden uzak durmanın en güzel yolu karmaşadan uzak durmak.
    “4) Sanallaştırma yapmayın,” maddedi pratik olarak uygulanabilir görmüyorum. Çünkü ilk paragrafta söylenen “Sunucuların işlemci kullanım yüzdeleri %1-2 civarında.” kısmını en güzel çözebilecek çözüm sanallaştırma yapmak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: