“Önceki Sürümler” özelliği kripto kilit saldırısına çare olabilir

Bir süredir en popüler saldırılardan birisi kripto kilit saldırısı:

Kurbana bir e-posta gönderiliyor. E-posta’nın içindeki bir link tıklanarak zararlı program çalıştırılıyor.

Zararlı program, bilgisayardaki belgeleri şifreleyip sıkıştırıyor. Açılması için de para isteniyor. Para ödenip gerekli kodlar alınmadan dosyalara erişilemiyor.

Windows Vista’dan bu yana (Windows 8 dışında) kullanımda olan “Önceki Sürümler” (Previous Versions) özelliği bu saldırıya çare olabilir.

“Önceki Sürümler”, Sistem Koruma (System Protection) işlevinin bir parçası. Sistem Koruma ile işletim sistemi, sistem ayarlarını ve kullanıcı belgelerini koruyor (eski sürümlerini saklıyor).

Vista ve Windows 7’de C: sürücüsü üzerinde Sistem Koruma varsayılan olarak açık. İşletim sistemi, C: sürücüsünün yüzde 10’u kadar bir kısmı, dosyaların eski sürümlerini saklamak için kullanıyor.

Eğer kripto kilit saldırısına kurban gitmişsek bir dosya ya da klasörün üzerine sağ tıklayıp Özellikler’e, sonra da Önceki Sürümler sekmesine geçebiliriz. Eğer işletim sistemi söz konusu dosya ya da klasörü, Sistem Koruma ile yedeklemişse, bu sekmede dosya ya da klasörün eski sürümlerini görebiliriz.

Kripto kilit, dosyaları toplayıp şifrelediği için dosya değil de klasör temelinde bu işlevi test etmek daha doğru olacaktır.

Bazı yerlerde C: sürücüsü üzerinde Sitem Koruma işlevi kapatılıyor. Siz siz olun kapatmayın. Hatta varsa diğer sürücülerde (D: gibi) bu özelliği açın.

Masaüstünde “Bilgisayar” (Computer) öğesini sağ tıklayıp Özellikler’i seçip oradan da sol taraftaki Sistem Koruma (System Protection) linkinden bu işlevi açıp kapatabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: