20 yılda bir ülkenin başına dert olan deli adamlar

Deneyimli yazar Yalçın Doğan’ın 1985’te yayınlanan IMF Kıskacında Türkiye adındaki kitapta şöyle bir kısım var:

1954 seçimleri Menderes’in Menderes’in büyük zaferiyle sonuçlanınca, Menderes sanki bir başka adam olmuştu. “İşte” diyordu IMF heyeti başkanı Sturc’e “kimin haklı olduğu ortaya çıktı. Bizim uyguladığımız ekonomik politikaların doğruluğunu halk da teslim etti ve bizi yeniden iktidara getirdi.” Sturc ise “yüz dolarınız olmadığı için fabrikalarınız durmuş, bu seçimi nasıl bir zafer olarak nitelersiniz?” diye karşılık verince, Menderes yanındakilere dönüyor “Ben her zaman söylemez miyim sizlere, bu adamlar bir şeyden anlamazlar diye…” biçiminde sözlerle IMF heyetiyle alay ediyordu…

Bu sahneyi ve Menderes’in o halini hiçbir zaman unutmayan Sturc, bu anısını ta 1974’lere dek kendisinde taşıyacak ve CHP-MSP koalisyonu sırasında MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan’ın tavırlarını ve değerlendirmelerini görünce şöyle söyleyecekti:

“Bu Erbakan da tıpkı Menderes’e benziyor. Siz garip bir ülkesiniz. Yirmi yılda bir, cezbeye kapılan bir adam çıkarıyorsunuz. İşte Menderes, işte Erbakan. Tanrı üçüncüsünden sizi korusun.”

1955’den 20 yıl sonrasında 1974-75’te Erbakan var. 1974’ten 20 yıl sonraysa Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı oldu ve yükselişi başladı.

Tanrı bizi korumadı ve Sturc haklı çıktı galiba.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: