Sosyal Çeşitliliğin Faydaları

Cumhuriyet gazetesinin Bilim ve Teknoloji ekinde yayınlanan (17 Ekim 2014) bir çeviri yazıdan parçalar:

Bireysel deneyimleri farklı insanlardan oluşan grupların, karmaşık problemleri çözmede, homojen gruplardan daha becerikli olduğu uzun zamandır biliniyor…Bunun esas nedeni, farklı insanlarla ilişkide bulunan grup üyelerinin, alternatif görüşlere daha büyük bir hoşgörü ile yaklaşmaları ve ortak bir karar almak için çaba sarf etmeleri gerektiğini anlamalarıdır.

İnovasyon kapasitesi yüksek bir ekip veya örgüt oluşturmak istiyorsanız tek ihtiyacınız olan şey çeşitliliktir. Çeşitlilik yaratıcılığı körükler…Yalnızca çeşitliliğe maruz kalmak bile düşünce şeklinizin değişmesi için yeterlidir.

Bir diğerinden ırk, cinsiyet veya diğer boyutlarda farklı olan kişiler, eldeki işin tamamlanması için özgün bilgi ve deneyimlerini ortaya koyarlar.

“Standard and Poor’s, büyük kurumsal şirketlerdeki cinsiyet farklılığı üzerinde yürüttüğü çalışmada şirketlerin mali performanslarını inceledi. Çıkan sonuç şöyleydi: ”Kadınların üst yönetim kadrolarındaki temsil gücü arttıkça şirketlerin değerinde 43 milyon dolarlık bir artış olasılığı doğuyor.”

Credit Suisse Araştırma Enstitüsü’ndeki bir araştırma ekibinin 2012’de 2360 şirket üzerinde yaptığı bir araştırmada ise yönetim kadrolarındaki cinsiyet çeşitliliği ile mali performans arasındaki bağlantı araştırıldı. Tahmin edildiği gibi yönetim kademesinde bir veya daha fazla sayıda kadının bulunması durumunda karlılığın arttığı görüldü

Irk çeşitliliği de benzer yararlar sağlar. 2003 yılında Texas Ünivesitesi’nin yürüttüğü bir araştırmada, ABD’deki 177 bankanın yöneticileri mercek altına alındı. Irksal çeşitliliğin daha fazla olduğu kurumlarda mali performansın daha yüksek olduğu anlaşıldı.

Harvard Üniversitesi’nden Ekonomi Profesörü Richard Freeman, 1985 ile 2008 arası yazılmış 1.5 milyon bilimsel makalenin yazarlarının etnik kimliklerini inceledi. Çeşitlilik içeren grupların yazdığı makalelerin, aynı etnik gruptan gelenlerin yazdığı makalelere göre daha fazla atıf aldığı ortaya çıktı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: