Coca Cola Sağlıksız mıdır?

Aşağıdaki adreste bu sorunun yanıtını bulabiliriz:

http://www.hoaxorfact.com/Health/still-drinking-coca-cola.html

Bu linkteki yazının çevirisi de şu şekilde:

"Hala Coca Cola mı İçiyorsunuz?" Başlıklı Mesaja İlişkin Gerçekler

İddia:

Coca Cola içmek dişlerinize ve kemiklerinize zarar verir, sizi şişmanlatır ve sağlığınızı bozar. Kola içmeyin. Gazlı içeceklerin hiçbirini içmeyin. Diyet kola daha da kötüdür. Çocuklarınıza kola içirmeyin. Su için, çocuklarınızı da su içmeye alıştırın. Su en iyi içecektir.

İddialar Sahte mi Gerçek mi?

Gerçek ile sahtenin bir karışımı

Analiz

Coca Cola ve diğer karbonatlı içeceklerin sağlık sorunlarına yol açabileceği konusunda çok sayıda iddia vardır. Tüketicilerin gerçekleri öğrenmesi ve içecek alışkanlıklarını buna göre düzenlemelerinde yarar vardır.

İçeceklerin çoğunda az miktarda sitrik asit ve fosforik asit bulunduğu bir gerçektir. İçeceklerin üzerindeki etiketlerde bu maddeler belirtilmeyebilir. Önemli olan bu asitlerin miktarıdır. Coca Cola, portakal suyundan daha az sitrik asit içerir. Fosforik asit daha da azdır; toplam miktarın yüzde 0.2-0.3’ü arasındadır ve dişleri ya da kemikleri bir gecede eritemez. Coca cola’da asitleri yine de dişleri ve kemikleri eritebilir ama bu durum ancak bir hafta ya da daha fazla süreyle maruz kalmayla mümkün olabilir, bu da çok mümkün değildir. En önemlisi, sindirim sistemimiz bu içeceklerin kemiklerle temasını engeller. Yine de zaman içinde bu içeceklerin düzenli tüketimi dişlerimizin dış kısmına zarar verebilir, çünkü bu içeceklerde bulunan sitrik asit diş minesini oluşturan hidroksiapatit’i aşındırır. Ama aynı şeyi sitrik asit bakımından zengin olan limon suyu da yapar.

Ama bu asitlerin önemli bir kısmı daha mideye ulaşmadan ağızdaki tükürük tarafından nötralize edilir. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi (American Journal of Clinical Nutrition) tarafından yürütülen ve karbonatlı içeceklerdeki fosforik asidin etkisini ölçmeyi amaçlayan bir çalışma, Coca Cola benzeri içeceklerin diş ve kemik sağlığı üzerindeki etkisinin göz ardı edilebilecek düzeyde olduğunu ortaya koymuştur.

Bu çeşit yenebilir asitlerin küçük miktarları, meyve suları ve süt gibi birçok yiyecekte bulunur. Bunlar vücudumuzdaki hücrelere zarar verecek kadar asidik değildir. Hatta, midemizdeki asidik sıvı, kolalı içeceklerdeki asitlerden kat kat kuvvetlidir. Hemen tüm kolalı içecekler, sağlığımız üzerinde öldürücü etkiler yaratmayan karbonik asit içerir. İnsanlar uzun yıllardan bu yana bu tür içecekleri tüketmekte ve ölümcül etkilerle karşılaşmamaktadır.

Diğer iddialar:

Coca cola içinde uzun süre bekletilen bir yumurtanın kabuğunun zayıfladığını, dolayısıyla bu tür içeceklerin sağlığa zararlı olduğunu iddia eden mesajlar da bulunmaktadır. Yumurtanın kabuğunun zayıflaması asitler yüzündendir ama burada, vücudumuzun coca cola’yı ya da diğer içecekleri bu kadar uzun sürelerle depolamadığını bilmek önemlidir. Ayrıca sirke içinde tutulan yumurtanın da kabuğu zayıflamaktadır. Ama kimse sirkenin zararlı olduğunu düşünmemektedir.

Kolalı içecekler yerine su içmenin önemine gelirsek, suyun güvenli bir içecek olduğu, vücudumuz için besleyici olduğu doğrudur. Dokularımızı nemlendirir, vücut sıcaklığımızı düzenler, organlarımızı ve dokularımızı korur, besleyici maddelerin ve minerallerin alımına yardımcı olur, böbrekler ve karaciğer üzerindeki yükü azaltır. Ama bunlar kolalı içecekleri bütünüyle terk etmememiz gerektiği anlamına gelmez. Yalnızca, Coca Cola gibi içecekleri aşırı fazla tüketmekten kaçınmalıyız. Aşırı tüketmek sağlıksızdır ve uzun dönemde kötü etkileri olabilir. Her şeyin aşırısı kötüdür.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: