Abartılan Dahi: Tesla

Tesla büyük bir mucit.

Çok sayıda icadı var.

İcatları kadar Edison’la yaptığı kavgayla da ünlü.

Tesla ile Edison’u anlatan yazıların hemen hepsinde açık bir tarafgirlik var: Tesla iyi, Edison kötü.

Bu tarafgirliği destekleyen öğeler de var:

Edison zengin birisi olarak ölürken Tesla yoksul öldü. Üstelik, ölümünden sonra, ABD vatandaşı olduğu halde odası FBI’ın yabancılar dairesi tarafından arandı ve özel eşyalarına el konuldu.

Tesla, en çok alternatif akım (AC) teknolojisiyle biliniyor. Gerçekten de AC demek Tesla demek.

Karşı taraftaki Edison ise doğru akımın (DC) geliştiricisi ve savunucusu.

Tesla ile ilgili yazılarda, yüzyılın başındaki AC-DC savaşını Tesla’nın kazandığı ve bugünkü teknolojimizi Tesla’ya borçlu olduğumuz iddia ediliyor.

Bugün barajlardan ya da diğer elektrik üretim tesislerinden evlere kadar elektriğin alternatif akım olarak taşındığı doğrudur ve burada Tesla’nın önemi yadsınamaz.

AC’nin önemini şöyle açıklayalım:

Elektrik üretim tesislerinden evlere kadar çok uzun mesafeler söz konusudur. Bu mesafeler boyunca, elektriğin kablolarda tükenip kaybolmaması için gerilimin (voltaj) artması gerekir. Gerilim ne kadar çoksa yol boyunca kayıp o kadar az olacaktır. Bu yüzden, tesislerde üretilen elektrik önce onbinlerce volta yükseltilir, şehirlere taşınır, sonra da bir dizi indirgemeden geçirilir ve evlerde kullanılacak, tehlikeli olmayan gerilimlere düşürülür.

Alternatif akım, transformatörler (kısaca trafo) yoluyla kolay bir şekilde yükseltilip indirgenebilir. Doğru akım bu kadar kolay yükseltilemez, indirgenemez. Hele yüzyılın başında doğru akımın gerilimini kolayca değiştirmek neredeyse olanaksızdı.

Alternatif akımın kazanmasının en büyük nedeni buydu.

Ama alternatif akımın egemenliği hemen hemen evin prizinden sonra bitmektedir.

Kullandığımız elektrikli araçların çoğu (TVler, bilgisayarlar, cep telefonları, vb) AC ile değil DC ile çalışır. Bu araçlar kendilerine gelen AC’yi DC’ye çevirirler ve içlerinde tün işlemler DC üzerinden gerçekleştirilir. Anlayacağınız, modern araçlarda kazanan, Tesla’nın AC’si değil, Edison’un DC’sidir.

Alternatif akım dışında, Tesla’nın çok sayıda başka icadı da söz konusudur ama bunların önemi ikinci, üçüncü derecededir.

Son olarak, Tesla’nın bazı egzotik, yeni, çığır açıcı teknolojiler üzerinde çalıştığı iddiası vardır.

Tesla, mucitlerin çoğu gibi takdir edilmeyi severdi ve kendisini övmekten hoşlanırdı. Kafasındaki planlarının çoğunu zamanının dergilerine ve gazetelerine açıklıyordu. Bu açıklamalara bakarsak, ortada o kadar da gizli-kapaklı, ultra önemli, her şeyi değiştirecek şeylerin olmadığını görürüz.

Sonuç olarak, Tesla çok önemli bir adamdır ama bu durum onu gerçekçi olarak değerlendirmeyi engellememelidir. Hele onu överken Edison’u yermek ve küçük görmek yanlış olacaktır.

Reklamlar

4 Yanıt to “Abartılan Dahi: Tesla”

  1. Bulent Bilir Says:

    Tesla’nin cok onemli bir bulusunu asenkron makineleri (induction machines) hatirlatmakta yarar var. Imalat endustrisinin belkemigi bu makineler bugunku uretim bicimini sekillendirmistir. Telsa ve Edison daha iyi arastirildiginda gorulur ki Edison bir cok olaya kurnaz is adami gozuyle bakmaktadir. Oysa, Tesla anlayip uygulamanin tutkusuyla yasamaktadir. Zaman icinde bu durumu anlayanlar, dogaldir ki, Telsa’dan yana tavir almislardir. Evet, Edison bir mucittir, azimle calisan. Bu yanina saygi duymak gerekir. Fakat, yaptiklarina bakildiginda, Tesla bir dahidir. Tesla’yi meslegi geregi olabildigince arastirmis birisi olarak, onun abartilmis oldugunu dusunmuyorum. Tam tersine Edison’un gereginden fazla takdir gordugu kanisindayim. Yorumlariniza katkida bulunmak istedim.

  2. Emre Aydın Says:

    bülent beye sonuda kadar katılıyorum Tesla’nın zamanında hakkının yenildiği ve yavaş yavaş geri verilmeye çalışıldığı bir gerçektir. Yazıda ‘açıklamalara bakarsak, ortada o kadar da gizli-kapaklı, ultra önemli, her şeyi değiştirecek şeylerin olmadığını görürüz.’ çok abestir.bugünkü teknolojiyi daha o zamanlardan düşünen bir dahiden söz ediyoruz. iyi araştırılmadan yazılan bir yazı diye düşünüyorum.

  3. mehmet Says:

    Tesla çok ileri görüşlü ve doğal ve bedava enerji için projeler düşünüyordu.edison bir şirket adamı.madem ikisi aynı derecede iyi neden kitaplarda tesla diye biri yok.babam bile edison un kim oldugunu bilir.teslanın fikirleri şimdiki devlet endüstrileri için tehlikeliydi.enerjinin bedava olduğunu ve bedava iletildiğini düşündüğümüzde devletler ve holdingler için bir felaket.edison teslanın labaratuvarını yakacak kadar ahlaksız paragöz biridir.teslayı işe alıp kullanıp parasını vermemiştir.böyle bir adam mucit olur ama dahi olamaz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: