Soma faciasının yaşandığı yerde nükleer santral yapılabilir mi?

Yanıtı hemen vereyim: Evet, yapılabilir.

Kömür faciasını önleyemeyen bir devlet nükleer santral kazalarını önleyemez şeklindeki akıl yürütmesi yanlıştır. Bir devlet ya da bir kurum, belli bir alanda beceriksizken diğer bir alanda tam tersine çok becerikli ve yetkin olabilir.

En büyük nükleer santral kazasının yaşandığı SSCB, aya adam gönderiyordu, unutmayalım. Rusya günümüzde de onlarca nükleer santrala sahiptir ve teknolojide kötü bir yerde değildir. Geçen yıl Suriye sınırında uçağımızı düşüren füzeler Rus füzeleriydi.

Amerika da aynı şekilde. Dünyanın en gelişmiş ülkesi ama Uzay Mekiği kazalarında çok insanın ölümünü engelleyemedi, geleceği çok önceden belli olan Katrina Kasırgası’na yönelik yeterince önlem alamadı, ölümlere engel olamadı.

Nükleer santrallar, dünya çapında, her şeyden farklı olarak kuruluyor ve işletiliyor. BM’ye bağlı Atom Enerjisi Ajansı’nın nükleer santrallara kameralar dahil olmak üzere çeşitli sensörler koyup izlediğiniz biliyor muydunuz? Türkler olarak beceriksiz olsak bile (ki çoğu konuda değiliz), santralları hem yakından hem de uzaktan denetleyenler olacak.

Son nokta da şu: Çernobil dahil olmak üzere, tüm nükleer kazaların yol açtığı ölümler, bizim bir bayramımızda tek bir günde trafik kazasında ölenlerden daha az.

Çernobil için çeşitli kaynaklardan derlediğim bilgileri aşağıdaki adreste bulabilirsiniz:

http://www.muratyildirimoglu.com/makaleler/cahitaral.htm

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: