Albert Schweitzer gören masum Afrikalı

Albert Schweitzer, Avrupa’daki konforlu yaşamını bir kenara koyup Afrika’da özellikle sağlık alanında çalışmalar yapmış bir misyonerdir ve insan severdir.

Misyoner deyince hemen akla, Afrikalıları Hristiyanlaştırıp kaynaklarına el koyan kötü insanlar gelir. Bu izlenim genel olarak yanlıştır, Albert Schweitzer örneğinde hepten yanlıştır.

Albert Schweitzer, Afrika’da hastaneler kurmuş, binlerce insanı tedavi etmiştir. Hastanelerin ve diğer tesislerin inşasında bizzat çalışmıştır.

Albert Schweitzer’a ilişkin bir öykü anlatılır: Bir bina için tahta taşırken orada durup kendisini seyreden birisini görmüş ve ondan yardım etmesini istemiş. Muhatabı ise “Ben entelektüelim” demiş. Albert Schweitzer de “Tebrik ederim, ben olmayı başaramadım.” demiş.

30 Mart Seçimleri dolayısıyla CHP’yi eleştiren aydınların durumu da Albert Schweitzer’ı öylece seyreden entelektüel Afrikalıları anımsatıyor.

CHP’nin planlarının-projelerinin oluşturulmasına katkıları yok, etkinliklerini planlamak ve katılmak yok ama seyretmek, eleştirmek, alay etmek var hem de çokça var.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: