Yasal olmayan her eylem suç mudur?

Kemal Kılıçdaroğlu, son CHP grup toplantısında yasadışı yollarla elde edilmiş ses kayıtlarını açıkladı.

Yasalar insanların ses kayıtlarının nasıl elde edileceğini belirliyor ve Kılıçdaroğlu’nun duyurduğu kayıtlar hiçbir şekilde yasal değil.

Bunun üzerine Recep Tayyip Erdoğan, Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulundu. Görünüşte de haklı. Davayı kazanabilir, Kılıçdaroğlu’nu mahkum da edebilir.

Ama hukuk yazılı yasaların ötesinde bir şeydir. Yazılı yasalar yeterli olsaydı hepimiz yargıç olabilirdik.

Değiliz.

Çünkü yazılı yasaların ötesindeki hukuku bilmiyoruz. Bilmemiz de gerekmez; bu, yıllarca hukuk eğitimi alan yargıçların, savcıların, avukatların işi.

Yasal olmayan eylemlerin her zaman suç sayılamayacağına güzel bir örnek var: Kathryn Bolkovac’ın öyküsü.

Kathryn Bolkovac, Amerikalı bir polistir. Birleşmiş Milletler adına Bosna’da güvenliği sağlayan şirketlerden birisinde işe girer.

Bolkovac, işe başladıktan kısa bir zaman sonra, kendi firmasının çalışanlarının seks trafiğinde görev aldıklarına tanık olur.

Bu kişiler, Sovyetler Birliği’nin dağılmasında sonra, Doğu Bloku ülkelerinden genç kadınları getirip onları fuhuşa zorlamaktadır.

Kathryn Bolkovac, bu durumu amirlerine bildirir, sonuç alamaz.

Son çare, bilgileri gazetecilerle paylaşmaktır. Bu amaçla, BirleşmişMilletler’in dökümanlarını dışarı çıkarıp gazetecilere verir. Yani, yasadışı bir iş yapar.

Birleşmiş Milletler onu mahkemeye verir.

Suçu açıktır. Ceza alması gerekir.

Ama mahkeme ilginç bir karar verir: yargıçlar, yaptığı yasadışı eylemin daha büyük bir yasadışılığı ortaya çıkarmaya yönelik olduğunu söylerler, cezaya yer olmadığına karar verirler.

Kathryn Bolkovac’ın öyküsü bize çok şey söylüyor.

En başta da, Kılıçdaroğlu’nun ve benzer şekilde, iktidarın suçlarını ortaya çıkartan diğer kişilerin suç işlemediğini.

Başbakan ne derse dersin, Türk mahkemeleri ne derse desin durum budur.

Reklamlar

Bir Yanıt to “Yasal olmayan her eylem suç mudur?”

  1. Günay Says:

    Kanunun suç tanımına giren bir eylemi gerçekleştirdiği yüzde yüz (ne kadar mümkün tartışılır) delillerle kanıtlanan bir kimsenin, amacı ne olursa olsun cezalandırlması gerekir. (Eğer bu amaç meşru savunma gibi cezayı kaldıran bir sebep değilse.) Yasaların uygulanmasında kişisel veya olaya göre değişen ayrımlara gitmek her halükarda adaletsiz sonuçlara sebep olacaktır. Tersinden bir örnek verirsek, yolsuzluğu gerçekleştiren cumhurbaşkanı diye veya kendine göre ülkenin hayrına veya şöyle bir varsayımda bulunalım gerçekten ülkenin hayrına işledi diye cezalandırılmaması adaletle bağdaşır mı? Burdaki çözüm şudur bana kalırsa. Eğer daha büyük bir suçu ortaya çıkarmak için bir suç işliyorsan sonuçlarına katlanmayı göze alacaksın, ki işlediğin suçun da ortaya çıkardığın suçtan çok daha az cezayı gerektiren bir suç olması gerektiğinden (aksi halde buna zaten göz yumulamaz) alacağın ceza çok da önemli olmayacaktır. Kaldı ki ülkemizdeki gibi “hükmün açıklanmasının geri bırakılması”, cezanın ertelenmesi” gibi hukuki kurumlar pek çok ülkede var ve asıl kişilik değerlendirmesi burada devreye girer. Yani anılan mahkeme kararını bilmiyorum ve büyük ihtimalle de durum aslında böyledir, suç sabitse cezaya hükmedilmesi ancak durum değerlendirilmesiyle cezanın infazının ertlelenmesine karar verilmesi daha uygundur. Yoksa suç koşullar ne olursa olsun suçtur ve suç olduğunun ortaya konması gerekir. Bir insanın iyilik için bir miktar fedakarlıkta bulunması, hukuk uygulayıcılarının önünde kişiye göre, durumun iyliğine-kötülüğüne göre gibi sübjektif yargılarla karar verme yolunun açılmasından yeğdir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: