Genel-geçer değil somut ve spesifik öneriler

Muharrem İnce televizyonda konuşuyordu, kulak kabarttım. SBS yerine getirilen yeni sınav sistemini eleştiriyordu. Yeni sistemde sınav sayısı arttırılıyor. Bu sınavlar aynı zamanda okuldaki sınavların yerine geçiyor. Yeni sistemin amaçlarından birisi de öğretmenlerin performansını ölçmek. Bence çok doğru bir sistem bu. Ama Muharrem İnce sınav sayısının arttırılmasını sorunu çözmeyeceğini, bunun yerine okullar arasındaki eşitsizliğin düzeltilmesi gerektiğini söylüyor. Bu da Ak Parti karşıtları olarak izlenecek kötü bir yönteme karşı geliyor: Somut bir uygulamaya karşı soyut, belirsiz önerilerde bulunmak. Bunun yerine, somut, uygulanabilir, tartışılabilir önerilerde bulunmak gerekli.

Halk Tv’de CHP’nin Çankaya Belediye Başkanı aday adaylarından birisi konuşuyor. Söyledikleri bırakın diğer CHP adaylarını, başka partili adayların bile itiraz etmeyeceği genel-geçer şeyler. Tanıtım videosunun henüz tamamlanmadığını, projelerini ise daha sonra açıklayacağını söylüyor. Halbuki, adayım diye ortaya çıkan bir kişinin her türlü hazırlığını yapmış olması gerekirdi. Büyük olasılıkla başkan olma isteği dışında somut hiçbir planı yok. Bizlerin adaylardan hep somut projeler istemesi, bu türlü kişilere meydan vermemesi gerekir diye düşünüyorum.

Somut öneri nasıl olur?

Somut öneri birilerinin itiraz edebileceği bir öneridir. Örneğin, 12 sınav yerine 3 sınav yapılsın şeklinde bir öneride bulunabilirsiniz. Bu önerinizin neden 12 sınavdan daha iyi olacağını açıklarsınız. Sizin gibi düşünmeyen birileri çıkar, 3 sınavın yeterli olmayacağını ya da tam tersi 3 sınavın da fazla olduğunu söyleyebilir.

Soyut önerilerse kimsenin itiraz etmeyeceği önerilerdir. Örneğin, eğitim adil ve eşitlikçi olsun derseniz buna hiç kimse karşı çıkmaz. Eğitimin adil ya da eşitlikçi olmasını istemeyen birisi çıkabilir mi? Ama herkesin kabul edeceği genellikte bir şeyi söylemenin de anlamı yoktur. Ayrıntılara girmeniz gerekir. Ayrıntılara girdikçe, önerinizi somutlaştırdıkça da eleştiriler ve karşı öneriler gelecektir. Doğrusu da budur.

Hiç kimsenin karşı çıkmayacağı öneriler yapmak palyaçoluktan başka bir şey değildir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: