DNS ve NetBIOS adlarını ayırt edebilmek

NetBIOS, Microsoft işletim sistemlerinde bulunan bir mekanizma. Bu mekanizma, ağ ortamında bilgisayarların birbirini bulabilmesini ve bulduktan sonra birbirlerine bağlanıp işlem yapabilmelerini sağlıyor.

NetBIOS mekanizmasında bilgisayarların en çok 15 karakter olabilen adları var. NetBIOS adları geleneksel olarak büyük harflerle yazılır; MBXSRV1 gibi.

DNS ise Microsoft işletim sistemlerinde bulunan ama Microsoft’a özgü olmayan bir mekanizma. NetBIOS’u yalnızca Microsoft işletim sistemlerinde görmemize karşın DNS’i her işletim sisteminde görebiliriz.

DNS’in temel işlevi, bir ismi IP adresine çevirmek. Örneğin, DNS sunucuya www.sabah.com.tr gibi bir ad sorarız, o da bize www.sabah.com.tr’nin IP adresi 194.36.160.192 şeklinde bir bilgi döndürür.

Bu girişten sonra bugün karşılaştığım bir sorunun bu bilgilerle çözümünü anlatayım.

Bir müşterimdeki (adına musteri.com diyelim) Exchange 2010 DAG (Database Availability Group) içinde bulunan sunucular çalışıyor ama veritabanlarının pasif kopyasını tutan sunucu için (buna MBXSRV1 diyelim) Information Store hizmeti durmuş görünüyordu. Denetlediğimde ilgili sunucunun tüm hizmetlerinin çalıştığını gördüm. Ama veritabanlarının aktif kopyasını içeren sunucu sürekli olarak onu “durmuş” olarak rapor ediyordu.

Aktif sunucuda, pasif sunucuyu PING’ledim. Sorun yok, makine PING’leniyor. Ama PING yanıtı garipti.

Verdiğim komut şu şekildeydi:

PING MBXSRV1

Aldığım yanıt ise Pinging MBXSRV1 [10.0.0.78] with 32 bytes of data şeklindeydi.

Normalde yanıtın NetBIOS adı olan MBXSRV1’i değil, mbxsrv1.musteri.com benzeri DNS adını göstermesi gerekirdi.

PING komutunun yanıtının DNS sunucudan gelmediği belliydi. DNS sunucuya baktığımda, musteri.com altında MBXSRV1 için kayıt olmadığını gördüm. Bu kaydı elle yaratıp Exchange yönetim konsolunda görünümü tazelediğimde artık pasif sunucu olan MBXSRV1’in durumunun “Sağlıklı” şeklinde rapor edildiğini gördüm.

Buradan şu sonuç çıkıyor: Exchange Server, diğer Exchange Server’lara DNS adlarından ulaşmaya çalışıyor. Ulaşamazsa sorun olduğunu rapor ediyor. Exchange Server programcılarının böyle yapmaması, DNS adından ulaşılamayan makinelere NetBIOS adlarından ulaşmayı denemesi gerekirdi. Programcıları değiştiremeyeceğimize göre bizim buna dikkat etmemiz gerekiyor.

Dikkat etmemiz gereken şey makinelerin NetBIOS ve DNS adları. Makinelere erişmek tek başına yeterli değil; IP adresi ya da NetBIOS adının yanı sıra makinelere DNS adlarıyla erişmek de çoğu durumda gerekli oluyor.

Bu adları ayırt edebilmeli ve komutların çıktısındaki bilgileri buna göre yorumlamalıyız.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: