Deniz Gezmiş İle Hesaplaşmak

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamı kötüdür, acıklıdır. İdam, ilkel ve geri dönüşü olmayan bir cezadır. İdamlarına üzülmek insanidir, doğrudur.

Ama genç yaşta idam edilmiş olmaları onları, onların davalarını haklı yapmaz.

Deniz Gezmiş ve Mahir Çayan gibi kişiler demokratik mücadeleye inanmayan kişilerdi. Onlara göre, ülkede işler yolunda gitmiyorsa silaha sarılmak, vurmak-kırmak gerekirdi. Sergiledikleri şiddet, faşist şiddete karşılık falan değildi. Faşist şiddet hiç olmasa da onlar felsefeleri uyarınca şiddete başvuracaktı.

Türkiye’de çoğu şeyde olduğu gibi burada da tüm kavramlar birbirine giriyor. Deniz Gezmiş Atatürkçüyüm diyordu; değildi. Atatürk her zaman yasallığı savundu. Mücadelesini hep yasal ve demokratik zemine oturttu. Deniz Gezmiş ise yasallıktan ve demokratik mücadeleden umudunu kesmiş birisiydi. Demokratik mücadele taraftarları pısırık insanlardı ona göre. Her zaman şiddete inandı. O ve arkadaşları çok sayıda insanın ölümüne ya da yaralanmasına neden oldu.

Yasallığın ve hukukun üstünlüğüne, demokrasiye inanan insanlar Deniz Gezmiş’in haklı olduğuna, doğru mücadeleler yaptığına inanamaz.

Atatürkçüler ve CHP için yapılacak şeylerden birisi Deniz Gezmiş’i ve düşüncelerini reddetmektir. İdamına üzülmeli ama kendisini reddetmeliyiz.

Bir Yanıt to “Deniz Gezmiş İle Hesaplaşmak”

 1. Nevzat Çeltek Says:

  Yazıda doğru olmayan bilgiler var.
  1- Atatürk her zaman yasallığı savundu. iddiası doğru değil. Osmanlı yasalarına göre şimdiki deyimi ile “terörist” sayılır. İktidarı eline alana kadar silahlı mücadele yürütmüştür.
  2- Yasal olmak, hukuki ve meşru olmak anlamına gelmiyor. Yasaları yapanların niteliği ve amacına göre meşruiyet sorgulanır.
  3- Gerek Deniz’lerin, Mahir’lerin döneminde, gerekse günümüzde muhaliflere, özellikle de sol-sosyalist muhalefete demokratik mücadele-çalışma olanağı verilmiyor. 1965 te meclise giren TİP MV leri meclisin içinde dahi fiili saldırılara uğradılar. 1969 seçimlerinde önlerini kesmek için seçim yasasını değiştirdiler.
  4- SOL düşünceye egemenler hiç tahammül etmediler-etmiyorlar. 1970 lerde klasik müzik (Bethoven vs) dinlemeyi bile suç delili saydılar.

  Bu ve daha pekçok etmen biraraya geldiğinde insanların-tarzların neden “yasal” olmayan yollara başvurmak zorunda kaldıkları daha kolay anlaşılabilir.
  Selamlar…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: