Ak Parti’nin 10 yılı

Ak Parti’nin iktidarda 10 yılı doldu, değerlendirmeler gelmeye başladı.

İbrahim Öztürk’ün aşağıdaki değerlendirmesi Zaman gazetesinde yayınlandı:

Dış ve iç açıkların risklerini dengelemek üzere izlenen bütçe politikaları artık sürekli makyaj ve kamuflajlara kaymış, tahribat ötelenmektedir. Finansman demişken, bir gece apansız gelen not artışlarından sonra, beklentilerin tersine son dört ayda hem… uzun vadeli sermaye hem de doğrudan yatırımlar azalırken, Türkiye büyük bir sıcak para tehacümüne maruz kaldı. Bu, üretim ve cari açığı kapatacak yatırımlara gitmiyor, sadece ballı börek türünden tüketimi finanse ediyor. Hal ve gidişat böyle iken ‘teşvik verdik yabancılar gelip yatırım yapacak, cari açık kapanacak’ türü avuntular var.

2002’den beri geliri üç kat artan bir ülkede tasarruflar GSYH’nın yüzde 20’lerinden bugün yüzde 14’lerine gerilemiştir. Kayıp 1990’lı yıllarda bile durum bu kadar vahim değildi. Gelirin bu kadar artıp da tasarrufların bu kadar tepetakla düştüğü başka ülke görmedim. Konu ciddi ve açıklanmaya muhtaçtır. Bu gelişme, IMF mimarisine dayalı küreselleşme sürecinde ekonominin yönetilemediğinin, başlıca aktörlerin ise yönlendirilemediğinin ve kısaca işlerin oluruna bırakıldığının apaçık işareti.

Duran bir ekonomide bile yüzde 7’lere varan bir cari açık, 1990’ların iktisadi erozyonunun yerini yeni tip hastalıkların aldığını gösteriyor. 1990’lar iç açıklar, bunun yıkıcı ve sürdürülemez finansman şekli ve kontrolsüz enflasyon ile açıklanırken, 2000’li yıllarda dış açıklar ve yine bunun yıkıcı ve sürdürülemez finansman şekli belirginleşti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: