Toplumsal Hayatta Deney

Türkiye’deki insanların büyük bölümü (sağcı olsun, solcu olsun, dinci olsun, laik olsun) kapitalizmin kötü olduğuna inanır ve içten içe komünizmin iyi bir şey olduğunu düşünür.

Toplumsal hayatta iyilik ve kötülüğün belirlenmesi zor gibi görünür. Modern tıpta olduğu gibi deneyleri yapmak zordur.

Modern tıpta bir şeyin işe yarayıp yaramadığını görmek için şöyle deneyler yapılır: Denekler iki gruba ayrılır. Grubun birine değişiklik yapılmaz; bu grup kontrol grubudur. Diğer gruba ise bir şey yapılır; bir ilaç verilir ya da beslenmesi bir şekilde değiştirilir ya da spor yaptırılır vb. Sonra da belli bir süre sonunda iki grubun çeşitli parametrelerine bakılır. Değişiklik yapılan gruptaki parametrelerin kontrol grubuna göre anlamlı şekilde değişip değişmediği saptanmaya çalışılır. Buna göre de x ilacının işe yaradığı ya da yaramadığı, düzenli spor yapmanın işe yarayıp yaramadığı vb. sorular karara bağlanır. Bazen de karara varılamaz daha ileri araştırmaların yapılmasının gerekli olduğu söylenir.

Kapitalizm ve komünizm konusunda aslında modern tıbba benzer deneyler kendiliğinden yapılıyor.

Bir zamanlar Doğu Almanya-Batı Almanya vardı. Doğu Almanya komünist bir yönetime ve ekonomiye sahipti. Batı Almanya’da ise demokratik bir yönetim ve kapitalist bir ekonomi vardı. Batı Almanya’yı Amerika, Doğu Almanya’yı Rusya (o zamanki adıyla SSCB) destekliyordu.

Bu bölünmenin yaşandığı süre boyunca insanlar hep Doğu Almanya’dan Batı Almanya’da kaçmaya çalıştı. Bu kaçışları önlemek için ünlü Berlin Duvarı yapılmıştı.

Yine bölünmenin yaşandığı süre içinde tüm gelişmişlik parametreleri Batı Almanya lehine idi.

1990’lı yılların başında Doğu Almanya ile Batı Almanya birleşti, oradaki toplumsal deney de zorunlu olarak sona erdi.

Ama halen süregiden bir deneyimiz daha var: Kuzey Kore-Güney Kore. Kuzey Kore aynen Doğu Almanya gibi komünizmle yönetiliyor, Güney Kore ise demokrasi ile yönetiliyor ve kapitalist bir ekonomiye sahip. Bu durum neredeyse 60 yıldır sürüyor.

Peki, bu süre sonunda hangisi ileri gitti, hangisi vatandaşlarını mutlu etti acaba? Resimdeki karşılaştırma durumu net olarak gösteriyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: