Su ile Tedavi Olur Mu?

İnternet’te su ile insanları tedavi ettiğini iddia eden bir İranlının bilgisi dolaşıp duruyor.

En akıllı saydığımız kişiler bile bu iddialara inanma eğiliminde.

Bu kişinin iddialarını sorgulayan bir doktorun yazısını çevirdim, bilginize sunuyorum.

Dr. Batmanghelidj’in Saçma “Su Tedavisi” Üzerine Bazı Notlar

http://www.quackwatch.org/11Ind/batman.html

Stephen Barrett, M.D.

2004 yılında zatürreden ölen Fereydoon Batmanghelidj, su eksikliğinin (dehidrasyon), tıp profesyonellerinin tedavi edilemez dediği bazı hastalıklar da dahil olmak üzere, çok sayıda hastalığın nedeni olduğunu iddia etmiştir. Onun “Doğal Terapi Tedavi Programı”na uyanlar “tüm sorunlarını sonsuza kadar ve ücretsiz şekilde tedavi edebilecektir.”; kan basıncı doğal olarak düşürülecek, ilaç kullanmadan kan kolesterolü düşürülecek, fazla kilolar verilecek, genç bir cilde kavuşulacak, zihni yeteneklerimiz artacak, stresimiz yok olacak, migren ağrılarından kurtulunacak, Alzheimer önlenecek, kalp hastalıkları önlenecek, anjin ağrıları yok olacak, cinsel gücümüze tekrar kavuşacak, birkaç gün içinde astımdan kurtulacak hatta multiple sclerosis tedavi edilecek(1). Kuramları, sayısı yirmiyi bulan ses kasetinde, video kasetlerde, kitaplarda toplanmış. En iyi bilinen çalışması olan “Vücudunuz Sizden Su İstiyor” adlı kitabının(2,3) iki karton ciltli (1992, 1995), bir de sert kapaklı (1997) basımı bulunuyor ve toplamda 30 baskı yapmış durumda. Batmanghelidj, Virgina’daki Falls Church’de Global Health Solutions firması adıyla iş yapmış ve yine aynı adreste, Tıpta Basit Uygulamalar Vakfı şeklinde de kar gözetmeyen çalışmalar yapmış. Web sitesindeki biyografisine göre:

Dr. Fereydoon Batmanghelidj, tıp eğitimini Londra Üniversitesi St. Mary Tıp Okulu’nda tamamladı. Bilimsel yaşamının büyük kısmında ağrılar, hastalıklar ile kronik susuzluk arasındaki bağlantıyı araştırdı. Dr. Batmanghelidj, 21 yıl önce bir İran hapishanesinde politik hükümlü olarak geçirdiği zamanda, suyun iyileştirici gücünü keşfetti. Stresten kaynaklanan peptik ülserden yakınan 3000 mahkum arkadaşını elindeki tek ilaç olan suyla tedavi etti. Orada, tıp tarihinde ilk kez, vücudun su eksikliğini göstermek için acı ürettiğini anladı. Bu mahkumiyet deneyiminden sonra, tüm zamanını susuzluğun yol açtığı sağlık sorunlarına ayırdı. Keşifleri sayesinde, ağrılardan ve dejeneretif hastalıklardan yakınan yüzbinlerce insanın tekrar sağlıklarına kavuşmasını sağladı. (4)

Batmanghelidj’nin kitabında da şunlar yazıyor:

1982’nin Haziran ayından hapishaneden çıktı. Birkaç ay sonra İran’dan kaçtı ve daha ileri araştırmalar yapmak üzere Amerika’ya geldi ve tıbbi keşiflerini bilim adamlarına ve araştırmacılara sundu.

1983’de, bu uygulamaların araştırılmasını desteklemek için Tıpta Basit Uygulamalar Vakfı’nı kurdu (3:180).

Batmanghelidj, suyun beyin ve vücut için gereken enerjinin en büyük kaynaklarından birisi olduğunu ve hidrojen ile oksijene ayrılarak hidroelektrik ürettiğini iddia ediyordu(5). Bu iddia tamamıyla bir saçmalıktan ibarettir. İnsanların enerji kaynağı, proteinlerdeki, yağlardaki, karbonhidratlardaki ve alkoldeki kalorilerdir.

“Tam Zamanlı Araştırma”

Batmanghelidj, 20 yıl boyunca tam zamanlı olarak araştırmalar yaptığını ve bulgularının dünya çapında kabul edildiğini iddia ediyor. Web sitesinde “Bulgularını çeşitli uluslararası konferanslarda sunduğunu ve bunların hakemli bilimsel dergilerde yayımlandığını” iddia ediyor(4). Bununla birlikte, dünyanın en büyük tıbbi araştırma veritabanı olan Medline’da Batmanghelidj için yalnızca iki kayıt bulunuyor. İlki, “Peptik Ülserin Yeni ve Doğal Bir Tedavi Yöntemi” başlığını taşıyan 3 sayfalık bir editoryal ve 1983 yılında Klinik Gastroenteroloji dergisinde basılmış (6). Diğerinin başlığı “Ağrı: Paradigma Değişikliğine Gerek Var” şeklinde ve 1987 yılında Yunanistan’da verdiği bir konferansa karşılık geliyor ve Antikanser Araştırması adlı dergide yayımlanmış (7).

Bu iki belge de bir araştırma raporu olarak nitelendirilebilecek şeyler değil. İlki, İran’da, 1979 Kasım’ı ile 1982 yılı Mayıs’ı arasında geçirdiği tutukluluk süresince, ülser semptomlu 3000 mahkumu tedavi edişini anlatıyor; bunlardan altı yüzünün gelişimini gardiyanlar, görevli doktorlar, aldığı mesajlar ya da karşılaştığı kişiler” aracılığıyla izleyebilmiş. İkinci makale hiçbir veri içermiyor ama “su yetersizliğinin” hastalıklara neden oluşuna ilişkin “kuramsal bir tartışmayı” içeriyor.

Web sitesindeki bir röportajında, Batmanghelidj, gönderdiği raporu İngiliz dergisi Lancet’in reddettiğini ama bu raporun bir İran tıp dergisinde yayımlandığını söylüyor. Bu dergi Medline’da yer almıyor.) Hiçbir saygın dergi Batmanghelidj’nin topladığı verileri basmıyor bile. Ülserli kişileri tedavi ettiğini iddia etmesine karşın, bu türlü sonuçları destekleyecek röntgen fotoğrafları ve diğer test sonuçları bulunmuyor. Dahası, bir tedavinin etkinliğine karar vermek hastalarının yüzde 20’sinin rastgele verilerini toplamakla mümkün olmaz. Mide yanması bazen su içmeyle tedavi edilebilir ama suyun ülseri ya da Batmanghelidj’nin iddia ettiği diğer hastalıkları tedavi etmesi için hiçbir mantıklı neden yoktur. Mide ağrılarının ya da hapishane arkadaşlarının şikayet ettiği diğer hastalıkların “su yetersizliğinden” kaynaklanması da mantıklı değildir(5).

Hapishane deneyimini araştırma olarak kabul etsek de, 1982’deki salınmasından sonra onun araştırma yaptığını gösteren hiçbir şey görmedim. Kitabının 1992 basımında “12 yıl boyunca klinik ve bilimsel araştırma yaptığını” iddia ediyor ve bu süreyi kitaplarının yeni basımlarında güncelliyor. Ama 1982’de Amerika’ya göç ettiğinden bu yana elde ettiği verilerden söz etmiyor.

Batmanghelidj’nin ABD’de doktorluk yapıp yapmadığını merak edip çeşitli veritabanlarını araştırdım. 1986 yılı AMA Doktor Dizini ve AMA’nın ABD’deki tüm lisanlı doktorları listeleyen şu anki “Doktor Bulucu”sunda ondan söz edilmiyor. Pennsylvania ya da Virginia eyaletlerinin son on yıllık listelerinde de yer almıyor. Columbia bölgesinde doğal şifacı olarak lisanslı olduğunu öğrendim ama bu lisansını kullanarak hasta tedavi edip etmediği belli değil.

Batmanghelidj, kurduğu vakfın, bulgularını 1989, 1990 ve 1991 yıllarında, “Basitleştirilmiş Tıp Bilimi” başlıklı yıllıklarda bastığını iddia ediyor. Ben bu yayınları hiçbir bilim temelli Web sitesinde ya da tıbbi yayınlarda bulamadım. Vakfın 1999 vergi dökümünde varlığı olarak yalnızca 1930 dolar görünüyor.

Yanıtlanmamış Sorular

Yukarıdaki gözlemlerden sonra aşağıdaki soruları sorabiliriz:

· Dr Batmanghelidj 1982 yılından bu yana hasta temelli bir araştırma yapmış mıdır? Yapmışsa bunların verileri nerededir?

· Kendisi ABD’de hiç hasta muayene ya da tedavi etmiş midir? Etmişse bulguları nerededir?

· ABD’de doktor olarak çalışmış mıdır? Çalışmışsa ne zaman ve nerede lisans almıştır?

· Biyografisinde ve Web sitesinde, ABD’ye geldikten sonra zamanını nasıl geçirdiğine ilişkin açık bir bilgi neden bulunmamaktadır? “Araştırmaları” dergi makalelerini okumak, kitaplarının okuyucularının gelen mektupları değerlendirmek ve biyokimyasal kuramları konusunda fantaziler üretmenin ötesine geçmiş midir?

· “Keşifleri sayesinde, ağrılardan ve dejeneretif hastalıklardan yakınan yüzbinlerce insanın tekrar sağlıklarına kavuşmasını sağlamıştır” iddiasının dayanağı nedir? (20 yıllık bir süre içinde haftada 200 kadar kişiyi tedavi etmesi lazımdı)

· Eğer araştırma iddiaları abartılıysa söylediği diğer şeylere inanılabilir mi?

Murat Yıldırımoğlu’nun E-kitapları

 

Bilimin Kısa Bir Tarihi 

Herkes İcin TCP/IP

Bilim ve Bilimsel Yöntem

Cüneyt’in Öyküsü 

Referanslar

  1. Batmanghelidj F. Medical report. A new medical discovery: It is chronic unintentional dehydration that causes pain and disease, including cancer in the body. Global Health Solutions Web site, accessed Jan 2, 2003.
  2. Batmanghelidj F. Your Body’s Many Cries for Water: Don’t Treat Thirst with Medications. Falls Church, VA: Global Health Solutions, 1992.
  3. Batmanghelidj F. Your Body’s Many Cries for Water: You Are Not Sick, You Are Thirsty! Don’t Treat Thirst with Medications. Falls Church, VA: Global Health Solutions, 1995.
  4. F. Batmanghelidj. ©2002. Global Health Solutions Web site, accessed Nov 5, 2002.
  5. Biser S. The greatest discovery in the world: An exclusive interview with F. Batmanghelidj, M.D. Global Health Solutions Web site, accessed Oct 19, 2002.
  6. Batmanghelidj F. Pain: A need for paradigm change. Anticancer Research 7(5B):971-989, 1987.
  7. Batmanghelidj F. A new and natural method of treatment of peptic ulcer disease. Journal of Clinical Gastroenterology 5:203-205, 1983.
Reklamlar

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: