1000 yıllık İslam Bayrağı

Hilal Haplan, Yeni Şafak’ta 27 Mart’ta yazdığı yazısında şöyle diyor:

Mektupta yer alan’1000 yıllık İslam bayrağı’ ifadesi gibi.

O 1000 yıllık hukukta, katliam, zorlama, asimilasyon inkâr yoktur.

O hukukun özü budur.

Şimdi 1000 yıl önce o topraklarda Kürtler ve Türkler karşılaştıklarında, o toprakları birlikte yurt edindiklerinde, o halkları bir arada tutan şey İslamiyet’ti.
Hilal Kaplan’a göre, Türkler ve Kürtler yaklaşık 1000 yıl boyunca, İslam ortak kimliği altında kardeş kardeş yaşadılar. Sonra 1923’te Cumhuriyet ilan olundu ve kötü Cumhuriyet bu ortak kimliği yok etti, sorunlar bundan çıktı.

Halbuki gerçekler tam böyle değil.

Kürtlerin yaşadığı alan Osmanlı zamanında Kürdistan olarak anılıyordu. Kürdistan, Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlıya katıldı. Bu katılmada büyük emeği geçen Kürt lideri İdris-i Bitlisi ilk Osmanlı tarihini de yazan kişidir.

Kürtlerin ilk isyanı Yavuz Sultan Selim’in ölümünden hemen sonrasında rastlar. Sonraki yüzyıllar içinde de Kürtler hemen her yüzyılda bir-iki kez isyan etmiştir. Kürt isyanları Cumhuriyet ile başlayan bir şey değildir.

Öte yandan, İslamiyet’in toparlayıcı oluşu kadar bölücülüğü de söz konusudur. Bu topraklarda İslamiyet adına büyük katliamlar da yapılmıştır. Örneğin, Yavuz Sultan Selim önce Anadolu’daki Şiileri (Alevileri) defterlere kaydettirmiş sonra da çoluk-çocuk demeden hepsini katletmiştir.

Aleviler Osmanlı döneminde sürekli baskı altında tutulmuş ve sık sık isyan etmişler, bunun sonucunda da katle uğramıştır.

İslamiyet adına yapılan katliamlar Anadolu ile sınırlı da değildir. Hz. Muhammed sonrasındaki dört halifenin üçü (Ömer, Osman, Ali) başka Müslümanlar tarafından katledilmiştir. Hz. Ali’nin çocukları ve onların bütün aileleri feci şekilde katledilmiştir.

Şiiler yüzyıllar boyunca hutbelerinde Ebubekir-Ömer,Osman üçlüsüne ve onları destekleyenlere küfür etmişlerdir. Aynı şeyi Sünniler Hz. Ali’nin yakınları için yapmıştır.

Bu örnekler Hilal Kaplan’ın yanıldığını açık şekilde gösteriyor.

Barış ve kardeşlik, huzur için din dışında referanslar bulmak gerekir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: