Kapitalizmi kötülemek ne kadar kolay

Sağcısı, solcusu, dincisi, Atatürkçüsü, herkesin üzerinde birleştiği şeylerden birisi kapitalizm düşmanlığı.

Hiç kimse kapitalizmin iyi olduğunu düşünmüyor, herkes kapitalizmi kötülüyor.

Peki kapitalizm o kadar kötü mü?

Şu anda dünya üzerinde kapitalist olmayan bir ekonomik sisteme sahip 2 ülke var:

Kuzey Kore ve Küba. Bunlarda yaşamın daha iyi olduğunu gösteren bir bilgi yok.

Dahası, Kuzey Kore’deki insanların açlık sınırında yaşadığına ilişkin çok sayıda bilgi var.

Eskiden daha fazla ülke onlar gibiydi ve insanlar hep o ülkelerden kapitalist ekonomili sistemlere kaçıyordu.

Tüm bunlar bir şeyler söylemiyor mu?

Reklamlar

11 Yanıt to “Kapitalizmi kötülemek ne kadar kolay”

 1. Erbil Says:

  http://tr.wikipedia.org/wiki/Yugoslavya_Sosyalist_Federal_Cumhuriyeti

  http://www.radikal.com.tr/radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1122243&CategoryID=80

  Söylediklerinizde haklısınız ancak tarihte iyi örnekleride var.Yukarıdaki gibi.

 2. Erbil Says:

  Bunun dışında ekonomisi giderek artan Çin Halk Cumhuriyeti de,sosyalizm ile yönetilmiyor mu? Gerçi orda da özel mülkiyet yasası vardı,ne kadar sosyalistler bilmiyorum.

 3. Erbil Says:

  Yazınızı okudum,tespitleriniz doğru.Zaten şu listeye http://tr.wikipedia.org/wiki/Kosova%27n%C4%B1n_ba%C4%9F%C4%B1ms%C4%B1zl%C4%B1k_bildirisine_uluslararas%C4%B1_tepkiler baktığımızda da,karşı çıkanları rahatça görebiliyoruz.Ama ben şunu anlamıyorum,orada yaşayan hiç kimse şuanki durumdan memnun değil.Dahası,dedemden hep Yugoslavya dönemini dinlerdim,bana hep düzenden,olanaklardan en önemlisi gelişmişlikten bahsederdi.Tito onca insanı,sistem kötü olmasına rağmen memnun etmeyi nasıl başardı? Belkide mesele,sistemden ziyade bir lider,bilemiyorum…Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

  • muratyildirimoglu Says:

   Erbil, Tito salam bir yap kurmu olsayd lmnden hemen sonra Yugoslavya dalmazd. Demek ki salnda sorunlar zlmedi yalnzca zerleri rtld. Byle bir durum da baar saylmaz.

   Ahmet Taner Klal’nn bu duruma ilikin gzel bir saptamas vard: Tito, lkeyi oluturan topluluklarn farkllklarn vurgulayan bir yap kurduu iin Yugoslavya dald. Atatrk ise lkeyi oluturan topluluklarn ortak yanlarn vurgulayan bir yap kurduu iin lmnden sonra lke dalmad. Gzel ve doru bir saptamaya benziyor.

 4. Erbil Says:

  Doğrudur.Aynı şey belki SSCB için de geçerlidir.Ama bu soruya daha iyi cevap alabilmek için yıkılan heriki Cumhuriyetinden de,yıkılma sebeplerine veya önceden varolan ve ”üzerleri” örtülen sorunlara da bakmak lazım.

 5. Ayhankutlu Says:

  Kapitalizm kötüdür. Nedeni kapitalin birikmesi için çalışılmasıdır. Kapitalin bir yerde birikmesi için başkasının elindeki kapitalin alınması gerekiyor. Bunun yapılabilmesi için her türlü yol mübahtır. Bunun içinde kapitalizmin emir eri emperyalizmdir. Sosyalizm ise ilahi sistemin allahsız olanıdır. Ama orada da ploretarya diktatörlüğü geçerlidir. Yani sistemin işçi sınıfı adına başkaları tarafından yönetilmesidir. Burada da problemler var. Despotik sistem var. İdeal olan bir sistem varmıdır. Şeriat sistemi tabiiki. Ama o sistemi uygulayacak olanlar Allahın melekleri olmadığı için iş yine insanlara kalınca deformasyonlar hemen başlıyor. Buna en iyi örnek emevilerin sistemi nasıl deforme ettiklerini tarihte inceleyerek görebilirsiniz. Anlayacağınız insanların kaderlerinde ne yazıyorsa ona katlanıp ideal olan sisteme ulaşmaya çalışmamız temel ilkemiz olmalıdır.

  • muratyildirimoglu Says:

   Ayhan, kapitalin birikmesi için ikinci bir yol daha olabilir mi? Kazandığından az harcarsan da kapital birikmez mi? Kazandığını harcamayıp yeni yatırımlara harcarsan kapital çoğalmaz mı?
   Belki şaşıracaksın ama Emperyalizm kavramı göreceli olarak yeni bir kavramdır. Örneğin, Marks ve Engels’de emperyalizmden söz edilmez bile. Marks ve Engels kapitalizmi kabaca şöyle formüle eder: İngiltere’deki (ya da diğer Avrupa ülkelerindeki) madenler (demir ve kömür), işçiler tarafından çıkartılır, bu madenler işçiler tarafından işlenerek mamül madde haline getirilir ve satılır. Bunu yapanlar kapitalistlerdir ve bu sırada iyi kar ederler. Bu formülasyonda başka ülkelerin zenginliklerinin ya da insanlarının emeğinin bir rolü yoktur. Bu formülasyona emperyalizm kavramını katan kişi Lenin’dir. Marks ve Engels kapitalizmin kısa bir zaman içinde (kendi yaşamları içinde) zorunlu olarak çökeceğini düşünüyordu. Kapitalizm çökmedi. Ne onların yaşamı içinde ne de onlar ölüp toprak olduktan sonra. Lenin, Marks-Engels’in düşüncesini kurtarmak için emperyalizm kavramını icat etti. Ona göre kapitalizm çökmedi çünkü kapitalistler kendi ülkelerindeki azalan kar marjlarının yerine başka ülkelerin zenginliğini ve o ülkelerdeki insanların emeğini koydular. Bu da marks ve Engels’in düşüncesi kadar yanlıştı ama sende de görüldüğü gibi gerçekçi olmaktan çok romantik olan bu görüş halen insanlar tarafından kabul görüyor. Lenin büyük adammış.
   Öte yandan, İslami Şeriat ayrı bir ekonomik düzen koymuyor ortaya. Uygulanan düzen yine kapitalizm. Bunu çok kolay anlayabilirsin: Hz. Ebu Bekir ya da Hz. Osman gibi şahsiyetler İslamiyet öncesinde yaptıkları ticaretle çok zengin olmuş kişilerdi (ellerindeki kapital sürekli büyüyordu). Bu durum İslamiyet sonrasında da sürdü. Onların zenginliğinin İslam sonrasında azaldığını kimse iddia edemez. Hz. Muhammed ise bildiğin gibi tüccardı. Yani, üçe aldığını beşe satmaya çalışan bir insandı. Bu tutum sana tanıdık geliyor mu?
   Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz: Kapitalizm insan doğasına çok uygun bir ekonomik sistemdir. Bu ekonomik sistemi düzgün uygulayan ülkeler hep refah içinde olmuştur. Uygulamayanlarsa (şu anda yalnızca Kuzey Kore ve Küba var) açlık sınırını bile zor aşmaktadır.

 6. Emre Says:

  Kapitalizmi kötülemek ne kadar kolay | Muratyildirimoglu…

  Yazınızı çok faydalı buldum ve sonuna kadar okudum. Umarım bu şekilde devam edersiniz. Elinize sağlık, Teşekkürler :)…

 7. socjalizm Says:

  Good day! I could have sworn I’ve been to this website before
  but after browsing through some of the posts
  I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely pleased I found it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

 8. opozycja Says:

  Hi, every time i used to check weblog posts here in the early hours in the break of day,
  because i enjoy to gain knowledge of more and more.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: