Dünya Kadınlar Gününün Tarihi

Yarın Dünya Kadınlar Günü. Tüm kadınları şimdiden kutluyorum.

Bu günün tarihine ilişkin yanlış bir bilgiyi de düzeltmek istiyorum.

Türkiye’de yaygın olarak bu günün Amerika’da sendikal bir eylem sırasında feci şekilde ölen işçi kadınları anmak için ortaya çıktığına inanılıyor.

Wikipedia’nın Türkçe’sinde de olay bu şekilde anlatılıyor ve düzeltince de hemen aklı evveller tarafından düzeltmeler geri alınıyor.

Halbuki Wikipedia’nın İngilizce’sinde günün tarihçesi doğru şekilde anlatılıyor ve ilgili iddia, sahte bilgiler (apocrypha) kısmında açıklanıyor:

"A popular apocryphal story which surfaced in French Communist circles claimed that women from clothing and textile factories had staged a protest on 8 March 1857 in New York City.The story alleged that garment workers were protesting against very poor working conditions and low wages and were attacked and dispersed by police. It was claimed that this event led to a rally in commemoration of its 50th anniversary in 1907. Temma Kaplan explains that "neither event seems to have taken place, but many Europeans think March 8, 1907 inaugurated International Women’s Day." Speculating about the origins of this 1857 legend, Liliane Kandel and Françoise Picq suggested it was likely that (in recent times) some felt it opportune to detach International Women’s Day from its basis in Soviet history and ascribe to it a more "international" origin which could be painted as more ancient than Bolshevism and more spontaneous than a decision of Congress or the initiative of those women affiliated to the Party."

Türkçesi: Fransız Komünistleri arasında ortaya çıkan popüler bir sahte bilgiye göre, New York şehrinde giysi ve tekstil fabrikalarında çalışan kadınlar 8 Mart 1857’de bir protesto gösterisi düzenlemiş. Bu kadınlar kötü çalışma koşullarını ve düşük maaşları protesto ediyorlarmış ve polis tarafından saldırıya uğramışlar. Bu olayın 50. Yılı olan 1907’de anma toplantıları düzenlenmiş. Temma Kaplan bu iki olayın da gerçek dışı göründüğünü ama Avrupalıların çoğunun 8 Mart 1907 tarihini Uluslararası Kadınlar Günü’nün başlangıcı olarak bildiğini söylüyor. Liliane Kandel ve Françoise Picq, 1857 efsanesinin kökenini açıklamak için, böyle bir efsanenin, Uluslararası Kadınlar Gününü Sovyet tarihi temelinden ayırmak için iyi bir fırsat olarak görülmüş olabileceğini söylüyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: