Türkiye, Brookings Enstitüsü’nde oynanan oyuna mı geliyor?

Geçtiğimiz hafta içinde Suriye, sınırdaki bir kasabamızı bombaladı. Türkiye de buna anında silahlı karşılık verdi. Ertesinde de Ak Parti Hükümeti meclisten savaş yetkisi aldı.

Çok sayıda insan bunların bir oyun olduğunu, Türkiye’nin Suriye’ye karşı savaşa çekilmek istendiğini düşünüyor. Buna en büyük kanıt da geçtiğimiz hafta yaşanan olayların Amerika’daki düşünce kuruluşlarının yaptığı simülasyonlarda daha önceden yaşanmış olması.

Halbuki bu tür senaryolar dünyada ve Türkiye’de hep düşünülür ve oynanır. Sivil kuruluşların yaptıklarının yanı sıra askerlerin yaptığı tatbikatlar hep senaryolar üzerine kuruludur: Rusya’dan bir saldırı gelirse hangi birlik nasıl tepki verecek gibi. Sonunda birgün Rusya gerçekten saldırırsa bunlar daha önceden planlanan bir oyunun parçası denmez, bu saldırı hesaba katılmıştı, önlemleri alınmıştı denilir.

Şu satırlara bir göz atın:

“Türkiye’nin çevresindeki istikrarsızlıklar ve cereyan etmekte olan kanlı olaylar ve siyasi mücadeleler sonucunda, komşularımızdan birinde veya birkaçında alevlenecek veya kontrol dışına çıkabilecek çatışmaların bizi de etkilemesi muhtemeldir. Türkiye’yi etkileyebilecek olan bu olaylar şunlar olabilir; sınır veya hava ve deniz sahası ihlalleri, çeşitli ölçülerde silahlı sızmalar veya büyük çapta planlı ve maksatlı sivil halkın iltica teşebbüsleri, yahut düşük yoğunlukta ve sınırlı ölçüde sınır tecavüzleri vb. Bu olaylardan herhangi birisinin tırmanması sonucu bu ülkelerle silahlı çatışmaya ve savaşa gidilmesi de gerekebilir.”

Sanki günümüzü anlatan bu satırlar 1993’de yayımlanan ve Orgeneral Necip Torumtay’ın anıları ile düşüncelerini anlatan kitapta yer almaktadır (Orgeneral Torumtay’ın Anıları,Milliyet Yayınları).

Görüldüğü gibi, yaşadığımız şeylerin önceden birileri tarafından öngörülmüş olması bir oyuna geldiğimizin göstergesi değildir. Akıllı insanlar var olan duruma ve geleceğe yönelik senaryolar geliştirir ve bunlara karşı önlem alır. Akılsız insanlar ise her şeyi komplolarla açıklamaya çalışır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: