Necip Fazıl kimdir?

Ak Parti iktidarının gözde fikir adamı Necip Fazıl Kısakürek’tir. Recep Tayyip Erdoğan hemen her konuşmasında ondan alıntılar yapar. Ak Partili belediyelerin kültür merkezlerinin önemli bir kısmı onun adını taşır. Yeni açılan okullara ve caddelere de adının verildiği çok olur.

Peki, kimdir Necip Fazıl? Hangi yönüyle bu kadar etkili olmuştur?

Star gazetesinin bir süredir Cumartesi günleri tıpkı basımını verdiği Büyük Doğu dergisi, Necip Fazıl’ı tanımak için çok iyi bir araçtır.

Bu dergi fikirden çok nefret ile doludur: Cumhuriyet’ten nefret, Atatürk ve İnönü’den nefret, laiklikten nefret, komünistlerden nefret, yahudilerden nefret, masonlardan nefret, batı medeniyetinden nefret.

Nefret bu dergide aksiyona da dönüştürülmek istenir: Nefret ediyorsan gereğini yap! O gerek her neyse.

Star ile birlikte verilen son sayı (25 Ağustos 1950 tarihli sayının tıpkıbasımı) içerik olarak çok aydınlatıcı.

Derginin kapağında yer alan “Onun Ümmetinden Ol!” başlıklı şiirin son kıtası şöyle başlıyor:

Gökte çakıyor haber:

Geber, çelik put, geber!

Daha kapaktan bir nefret ve şiddet mesajı veriliyor.

Nefret ve şiddet mesajları derginin sayfaları boyunca sürüyor.

2. sayfada, Müslümanların pozitif bilimleri öğrenmesi gerektiği anlatılıyor. Bunun bir gereklilik olduğu söyleniyor. Bu gereği yerine “getirmeyenelere ise hayat hakkı bile verilmeyecektir.”deniyor. Şiddetten Müslümanların bile kaçışı yok yani.

9. sayfada, derginin ileriki sayfaları için bir not var: “Komünistlik ve komünistlerle mücadele mevzuundaki yazılarımız… gelecek haftaya kaldı.” Bu yazıların nasıl olacağı konusunda bir fikir almak için bir önceki sayıya bakmak yeterli. 18 Ağustos 1950 tarihli sayıda şöyle deniyor: “Komünizma günden güne azıyor her şeyi göze almış gibi görünüyor! Bu mevzuda tek ciddi ve haysiyetli devlet reaksiyonu, komünist kokulu her ferdi ve her tecelliyi, bit öldürür gibi imha etmektir.“

Kemalizm ve komünistlerin yanı sıra Yahudiler ve Masonlar da boş geçilmiyor. 12. Sayfadaki makalenin başlığı “Nasıl Yahudi ve Mason Düşmanı Oldum?” şeklinde. Yazarı Cevat Rifat Atilhan. Atilhan bu makalesinde Birinci Dünya Savaşı’nda Suriye ve Filistin’de yaşadıklarını anlatıyor. Yazara göre savaş boyunca Yahudiler Türkleri arkadan vurmuş, Türk ordusu aleyhine casusluk yapmış, savaş da bu yüzden kaybedilmiş. Yazar şöyle diyor: “Mukaddes topraklarda yerleşmiş bütün Yahudiler topyekün bu zavallı, bu masum, bu iyi kalpli Türk askeri aleyhine çalışmışlardı. Gece ve gündüz, yemeden yatmadan bu katilleri sorguya çektim…Allaha açılan elimi bu canilerin yakasına yapıştırdım. Sürü sürü, kafile kafile, katilleri getirdim; onları Şam şehrinin kışla ve hapishanelerine doldurdum… Dejenereler, soysuz korkaklar ve mütereddi insanların korku ve endişelerine rağmen Siyon davasının alemdarlarına bir gece içinde Dimeşk-üş-Şam şehrinin meydanlarında ve idam sehpalarında cinayetlerinin cezasını çektirmek için, büyük vatan ve dava adamı Mersinli Cemal Paşanın imzasını aldım; ve yüreğimde, vicdanımda, en ufak nedamet duymadan Türk çocuğunun intikamını, sayısız Yahudiyi bizzat astırmak suretiyle aldım. Tam 151 Siyon şefi…”

Şimdi Recep Tayyip Erdoğan’ı biraz daha iyi anlıyor gibiyiz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: