Türkiye’nin ciddi bir okumuşlar sorunu var

Eşim Facebook’taki yorumlarım yüzünden mesajı benim bokuyla kavga eden bir adam olduğumu düşünüyor. Ama insanların akıldışı, mantık dışı, bilim dışı, gerçek dışı iddialara ya da haberlera kolaylıkla inanıp paylaşabilmeleri insanı delirtiyor.

Aşağıda yalnızca bu yılın ilk yarısında gelen bu türden iddiaları ve haberleri bulacaksınız.

1) Bir paylaşımda şöyle bir olay anlatılıyor: Kapıya gelenler büyük bir deterjan firmasından geldiklerini ve anket yapacaklarını söylüyorlar. Yeni bir ürünün kokusunu deneteceklerini söylüyorlar. Ev sahibi ikinci kokuyla bayılıyor, evi soyuluyor. Halbuki ne gazetelerde ne de televizyonlarda böyle bir haber okumadık, izlemedik.

2) Bir sayfadan şöyle bir uyarı yapılmış: “sayfamızın şikayetler sonucu kapanmaması için her üyemiz 3 farklı yorum yazabilir mi ? 1 yorum 1 beğeni 1 paylaşım 4 şikayeti iptal ediyor”

Testlerdeki 3 yanlış bir doğruyu götürür şeklinde ya da sokak maçlarındaki 3 korner 1 penaltı kuralı gibi bir iddia bu. Sayfanın yöneticileri daha fazla beğeni toplamak için yalan söylüyorlar.

3) Bir paylaşımda şöyle deniyor: “Milletvekillerinin 23 Bin TL’ye kadar olan cep telefonu faturalarının bütçeden karşılandığını biliyor muydunuz? Peki bu para ile ülkemizdeki yaklaşık 10 milyon emekliye ayda 1265 TL maaş ödenebileceğini biliyor muydunuz?” Bir ilkokul çocuğu bile bu hesabın yamuk olduğunu anlayabilir. Ama birbirinden akıllı arkadaşlarım mesajı paylaşmakta zarar görmüyor.

4) “Aselsan’ın yüzde 51’i İsrail’e satıldı.” En az beş üniversite mezunu arkadaşım bu iddiayı paylaştı. Halbuki iddia tamamen palavra. Aselsan’ın satıldığı falan yok.

5) “Nike yeni ayakkabı modelinin arkasına, altına Allah’ın ismini yazmış.” Dini duyarlığı yüksek arkadaşların paylaşmaktan zevk aldığı bir haber bu. Haberin fotoğrafları da var. Fotoğraflarda ayakkabılarda kullanılan simge birkaç ateş diliminden oluşuyor. Hayalgücü yüksek kişiler de bunun Allah yazısı olduğunu iddia ediyor. Bu olay yeni bile değil, 5-6 yıllık. Nike elinden geleni de yapmış ve benzetme dolayısıyla incinen kişilerden özür dilediğini belirtip o logoları kaldırmış. Ama bu bilgiler insanları durdurmuyor bir türlü.

6) “Fatihin Ayasofya Kitabesi (Vasiyet): Kim Ayasofyayı Cami olmaktan çıkarıp başka bir şekle koyarsa; Önce Peygamberin ve Ashabının, Ondan sonra Tabiinin, Tebau Tabiinin, Sonra Bana kadar gelen tüm ecdadımızın, Hulasa benim ve benden sonra gelen Bütün nesillerin laneti onların üzerine olsun" Murat Bardakçı böyle bir vasiyetin olmadığını açıkladı. Ama Ayasofya üzerinden onu müze yapan Atatürk’e saldırmak isteyen akıldışı kişiler bu uydurma vasiyeti dolaştırıp duruyor. Fatihin Ayasofya Kitabesi (Vasiyet)
"Kim Ayasofyayı Cami olmaktan çıkarıp başka bir şekle koyarsa;

7) “Recep Tayyip Erdoğan’ın serveti 730 kat artmış.” Erdoğan’ın serveti en akıldışı iddialardan birisi. Bu paylaşım da akıldışılığın tavan yaptığı bir yer. Erdoğan’ın serveti eskiden ne kadarmış, şimdi 730 kat artıp ne olmuş, olmuşsa bu servet neredeymiş, hiçbir bilgi yok. AKP karşıtı olunca her türlü akıl almaz iddia kolayca ortaya atılabilir denilip uyduruluyor.

8) “Böyle giderse 40 yıl sonra Anadolu’da tek sap maydanoz bile yetişmeyecek!" Prof. Dr. Kenan Demirkol adında bir adam şöyle demiş: "Türkiye, 40 yıl sonra bir çöle dönüşecek ve tarım yapmak imkansız hale gelecek.” Halbuki durum bu sayın Profesörün dediğinin tam tersi. Türkiye’nin orman alanları ve tarımsal üretimi sürekli artıyor. Demirkol gibi insanlarsa yalancı çobanlık yapmaktan ileri gidemiyor.

9) Bir paylaşımda Celal Şengör’ün "Türkiye rüşvet ve hırsızlıkta Avrupa birincisi, dünya dördüncüsüdür" dediği söylenior. Şengör bu bilgiye bir kaynak göstermiyor. Yolsuzluk ve rüşvet konusunda birçok sıralama var, hiçbirinde Türkiye birinci, dördüncü değil. O kadar kötü durumda değiliz. Şengör bir bilimadamı için utanılacak bir iddiada bulunuyor, akıllı arkadaşlarım da paylaşıyor.

10) “Facebook Bu Sakat Çocuğa Yardım Amacıyla Her Paylaşımda 1$ Bağış Yapacak..” Bu akıldışı paylaşımların sonu gelmiyor. Yine üniversite mezunu arkadaşlarım bu tür şeyleri paylaşıp duruyor.

11) Kemal Kılıçdaroğlu sayfasından paylaşım: "Bunu Yahudi Bile Yapmaz"..! İş Merkezi İçin Yıkılan Camiler ..!!” Sayfanın yöneticileri AKP muhalefeti yapacağız diye işi Yahudi düşmanlığına dökmüşler.

12) Su hakkında şu ifadelere benzer bilgileri içeren bir paylaşım var: “Uyanır uyanmaz 2 bardak su iç organları aktive eder. Uykudan önce 1 bardak su kalp krizini ve felci önler.” Yine okumuş arkadaşlarım paylaşıyor bunu.

13) “ Zemzem Hakkinda Bilinmeyenler: 1-)Avrupa`da labaratuarlarda yapilan arastirmaya gore Zemzem suyu diger sulara gore cok daha az kükürt tasimaktadir. 2-) Yine ayni arastirmaya gore diger sulara gore cok daha besleyicidir ve cok daha fazla mineral barindirmaktadir.” Zemzem hakkındaki paylaşım bu türlü uydurma maddelerle devam ediyor. Avrupa’daki hangi laboratuvar bu araştırmayı yapmış soran yok. Mekke’deki bir su nasıl oluyor da bu kadar şifalı oluyor, yine soran yok. Su böyle değerliyse Araplar çok uzun yaşıyordur herhalde diyen de yok.

14) “1 NİSAN ŞAKASININ ARKA YÜZÜ (OKU/ÖĞREN/PAYLAŞ/ÖĞRET) 15. yüzyılın sonlarında, Haçlı ordusu İspanya daki Endülüs müslümanlarının son kalesini kuşatır. Uzun süren bir kuşatma olmasına rağmen, kış aylarının da etkisiyle, kale korunabilmektedir. Durumun zorluğunu anlayan Haçlı ordusunun komutanı değişik taktikler düşünmektedir. En sonunda 31 Mart gecesi kalenin önüne giderek bir elinde Kur an, teslim olanlara dokunulmayacağına dair yemin eder. Müslümanlar teslim olunca komutan hepsinin öldürülmesini emreder. inde İncil; Şu iki kitap üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız bu akşam size bir şey yapmayacağım der. Gerekli görüşmelerden sonra canlarının kurtarılması karşılığında Müslümanlar kaleyi teslim ederler.Ertesi sabah, yani 1 Nisan sabahı, Haçlı ordusu komutanı bütün Müslümanların öldürülmesi için emir verir.Bunun üzerine Müslümanlar Yemin etmiştiniz, bize söz vermiştiniz… dediklerinde Haçlı ordusu komutanı Benim sözüm size dün akşam içindi, bugün için size bir sözüm yoktur diye cevap verir ve BÜTÜN MÜSLÜMANLAR ORADA ŞEHİT EDİLİR. İşte o gün bugündür 1 Nisan Hristiyanlar arasında Hile Günü olarak kutlanmaktadır.” Deli saçması bir bilgi bu. Yine dinsel duyarlığı yüksek arkadaşlar tarafından aslı astarı aranmadan inanılıp paylaşılıyor.

15) “DİKKAT!!!BORLA ÇALIŞAN ARABA ÜRETİLDİ, MALİYETİ 200 TL OLAN 1 KG BOR İLE 19 000 KM YOL YAPABİLİYOR.(1100KG. OTO SABİT 100 KM SÜRATLE GİDERSE) BU DEMEK OLUYORKİ PETROLE SON. TAM TERSİNE BATILI ÜLKELER BOR İŞLETMECİLİĞİNİN KANSERE YOL AÇTIĞINI İDDA EDEREK BOR MADENİNİNDEN SOĞUTMA ÇABASI İÇİNDELER. OYSA BU MUCİZE MADEN KANSER TEDAVİSİNDE DE KULLANILMAKTADIR. TÜRKİYE KİSKACTA.” Bu bor neymiş yahu! Hem arabayı çalıştırıyor hem de kanser ilacı oluyor. Kesin viagra’dan bile daha iyi etki de yapar.

16) “Abdullah Öcalan’ın babası Ermenidir. Amarlı Köyü, eski bir Ermeni yerleşim birimidir. Abdullah Öcalan’ın aile içindeki asıl adı "Artin Agopyan" dır.” Öcalan kötü bir adam ya, kesin Ermeni’dir gibi sağlıksız bir düşünce bu. Akıllı arkadaşlarım paylaşmakta zarar görmüyor.

17) Bir paylaşımda Yavuz Sultan Selim’in şöyle bir şiir yazdığı söyleniyor: “ Kürde fırsat verme ya rab.dehre sultan olmasın,
Ayağını sıksın çarık, asla iflah olmasın,
Vur sopayı al ekmeği,karnı bile doymasın,
Ol çeşmeden gavur içsin,rum içsin kürde nasip olmasın” Halbuki şii İran yönetiminden bunalan sünni Kürtler Osmanlı ile işbirliğ yaptılar ve Yavuz zamanında Osmanlı’ya katıldılar. İlk Osmanlı tarihini bir Kürt beyi olan İdris’i Bitlisi yazdı o dönemde.

18) “Çanakkale’de Yaşananları En İyi Anlatan Fotoğraf !” Birbirine geçmiş kurşun fotoğrafları altında böyle bir ibare var. Kurşunlar çok usturuplu bir şekilde birbirine çakılmış gibi görünüyor. Akıllı arkadaşlarım duygulanı paylaşmakta sakınca görmüyor.

19) “Mimar Sinan’dan 400 yıl sonrasına mektup.” Böyle başlayan bir paylaşımda Mimar Sinan’ın camii inşaatına sakladığı ve 400 yıl sonrası için bakım önerileri içeren bir mektuptan söz ediliyor. Tümüyle palavra.

20) "Abd Dışişleri bakanı Rice 7 Ağustos 2003 tarihli Wahsington Post gazetesinde ki açıklaması: “Fas’tan Pakistan’a 22 ülkenin sınırları değişecek” Makale: Ortadoğu’yu dönüştürmek" Rice’ın makalesinin aslı aşağıdaki linkte bulunuyor. Makalede böyle bir ifade yok. http://www.iraqwatch.org/government/US/WH/us-wh-rice-wp_oped-080703.htm"

21) “8 mart dünya kadınlar günü: Tüm dünyanın çalışan kadınlarının ünü kutlu olsun. Bugün Amerikada yakılan işçi kadınların günü onları hüzünle anıyoruz.” Birkaç arkadaşım tarafından paylaşılan bu bilgi, 8 Mart’ın ABD’de yakılan işçi kadınlar nedeniyle Dünya Kadınlar Günü ilan edildiğini söylüyor. Tümüyle gerçekdışı bir bilgi bu.

22) Bir paylaşımda Çanakkale’de savaşan İngilizlerin ne alçak olduğu belirtiliyor: Yaralı anzak askerini taşıyan Türk askerini sırtından vurmuşlar. Yalan bir iddia bu.

23) Lisedeki fizik öğretmenimiz de dahil çok kişi tarafından paylaşılan bir bilgi: “Ayak tabanınıda Hangi organının Hangi kısmına bağlı olduğunu gösteren tablo asağıdadır resmi büyülterek bakabilirsiniz. Ayak tabanında Bedendeki organlara bağlı tüm sinirlerin burada sonlandığı gerçekten doğrudur.
Bu noktalara her baskı yaptığımızda organlarımız harekete geçer ve düzgün çalışır.
Herhangi bir organınızda Sorununuz varsa o organınızı gösteren bölgeye masaj yada basınç uygularsanız o organı harakete geçirip iyileştirebilirsiniz..” Halbuki herkesin çevresinde doktor birileri var. Sorsalar böyle bir durumun söz konusu olmadığını öğrenecekler ama bunu yapmıyorlar, saçma bilgileri paylaşıp duruyorlar.

24) “Peygamber efendimiz ayakta su içmeme hususunda da bizi uyarmıştır. bu sözün özüne bakıldığında yine bizim sağlığımız için etkileri çok büyüktür. Bir hadisde ayakta su içmenin zararına şu şekilde işaret etmiştir:…“Eğer ayakta su içen kimse midesine verdiği zararı bilseydi içtiği suyu şüphesiz ki geri kusardı” (Abdürrezzak 10/427 hadis 19588).” Saçmalar saçması bir bilgi.

25) Yine çok sayıda arkadaşımın paylaştığı bir anekdot: Bill Gates lokantaya gitmiş 2 dolar bahşiş vermiş ama oğlu 100 dolar vermişmiş. Soranlara da tabii ki böyle yaparım, benim babam çiftçi idi, onun babası ise milyarder demiş. Bill Gates’in babası tanınmış ve iyi kazanan bir avukat. Gates’in oğlu da lokantaya kendi başına gidemeyecek kadar küçük (13 yaşında). Ama önemli mi? Uydur gitsin.

26) Şöyle bir paylaşım var: “Batılı emperyalist güçlerin, Ermenileri piyon olarak kullanıp kışkırtarak Anadolu’da karışıklıklar çıkardığı günlerde, İngiliz Büyükelçisi’nin Sultan Abdülhamid’e gelip, küstahça: "Daha ne kadar Ermeni öldüreceksiniz?" diye sorma cüretini göstermesi üzerine, Ulu Hakan keskin bakışlarını elçinin üzerine dikerek: "Filan gün, filan saatte Karadeniz’in filan noktasına yaklaşıp, karaya Ermenileri Türklere karşı silahlandırmak için şu kadar sandık malzeme çıkaran ve komitacılara teslim eden İngiliz gemisinde, Türk başına kaç silah bulunuyorsa tam o kadar Ermeni öldüreceğiz. " cevabını vermiştir. Sultan Abdülhamid’in bu muazzam istihbarat gücü karşısında İngiliz elçisi dehşete kapılarak aptallaşmıştır… Kaynak:N. Fazıl Kısakürek; Ulu Hakan, Büyük Doğu Yay.,1988, s.244 (B.N)” Buradaki bilgi bütünüyle uydurma. Kısakürek’in uydurmalarından birisi. Ama ne gam. Önemli olan Abdülhamit’i övmek.

27) “Kurtuluş Savaşı gerçek görüntüleri” Bu başlıkla paylaşılan Kurtuluş Savaşı videoları var: Siperde savaşan ve vurulup ölen kişiler, kağnı ile cephane taşıyan kadınlar, vb. Bu görüntülerin hepsi mizansen. Yani, savaştan sonra, biz bu savaşı nasıl kazandık şeklindeki canlandırmalar. Ama inanıp paylaşan çok okumuş arkadaşım oldu.

28) Prof. Dr. Kenan DEMİRKOL adındaki bilimadamının sözleri: “ İkinci büyük hata şeker. Hayatımızda şeker, insanlık tarihi itibarıyla bakarsanız çok yeni bir olgu. Peki şeker bir besin maddesi midir?
Şeker besin maddesi değildir. Çünkü besin maddesini nasıl tanımlıyoruz? İnsanın bedensel ve ruhsal işlevlerini ve çoğalmak için, yani neslini sürdürmek için gerekli maddelere biz besin maddeleri diyoruz. Şeker, insanın herhangi bir işlevini yerine getirmek için gerekli mi? Evet. Beyin glikozla çalışıyor. Omurilik hücreleri glikozla çalışıyor. Eritrosit dediğimiz alyuvarlar glikozla çalışıyor.
Enerji kaynağı olarak glikozu kullanıyor. Peki dışarıdan şeker alıp da daha akıllı olan bir insan gördünüz mü? Hani beyin glikozla çalışıyor ya, şeker yediği için daha akıllı olan bir insan gördünüz mü? Veya sperm, enerji kaynağı olarak früktozu kullanıyor. Meyve yiyip de daha müthiş erkek olanı gördünüz mü? Çünkü; insanın gereksinimi olan glikozu da früktozu da vücut kendisi üretiyor. Dışarıdan asla alınmasına gerek yok. “ Demirkol’un sayıklamaları bu şekilde devam ediyor. Söyleyen kişi Prof. Sıfatını taşıdığı için paylaşmakta sakınca görmüyor arkadaşlar.

29) Bir kişi AB ile gümrük birliğine girdiğimizde temel tarım ürünleri ihracımıza yasak geldiğini iddia etti. Akıldışı bir iddia! tarım üretmimiz ve ihracatımız rekor kırıyor ama AKP muhalifliğini yalan-yanlış bilgi yaymak olarak gören birisi tarım ürünlerimize yasak getirildiğini iddia edebiliyor.

30) AKP karşıtlığını akıldışılıkla karıştıran bir başkası AKP döneminde işletmelerin bir yıllık karına eş değer bir bedelle özelleştirildiğini söyledi. Hangi işletme bu şekilde özelleştirildi diye sorduğumda yanıt alamadım.Bu tür iddialar çok insan tarafından dile getiriliyor.

Reklamlar

2 Yanıt to “Türkiye’nin ciddi bir okumuşlar sorunu var”

  1. nalincikeseri Says:

    yalansavar.org’u ziyaret etmenizi öneririm.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: