Cemaatlerin ne yapacağı belli olmaz

Ahmet Hakan son yazılarından birinde Fethullah Gülen cemaatinin şimdiye kadarki politikalarını özetliyordu. O yazısında, genelde çekinik ve alttan alan bir tavrı olan cemaat tutumunun son zamanlarda doğrudan cephe savaşını göze alır şekle büründüğünü ve bunu anlayamadığını yazdı.

Dinsel akımlar, cemaatler ne yazık ki böyledir. Ne yapacakları belli olmaz. Belli bir süre gayet normal, barışçı bir sivil hareket gibi görünen akımlar birden tavır değiştirir, sertleşir, şiddete yönelebilir. Dünya tarihi bu durumun örnekleri ile doludur.

Yakın zamanlardaki en eski örnek Halkın Tapınağı örgütü. Bu örgütün üyeleri, kurucuları Jim Jones ile birlikte, 1978’de topluca intihar etti. Bu olayda 918 kişi öldü.

Jim Jones, tarikatını 1955’de kurmuştu.Jim Jones bir komünistti ve kurduğu örgüt de sosyalist, eşitlikçi kurallara sahipti. Görüşlerini yaymak için bir kilise kurmasının yararlı olduğuna karar verdi ve Halkın Tapınağı kilisesini kurdu. Örgütü ya da kilisesi, yoksullara yemek dağıtıyor, işsizlere iş buluyor, giysi ve kömür dağıtıyordu. Jones bol bol yazıyor ve konuşmalarını banta kaydedip dağıtıyordu. Jones, kendisini izleyenlerden örgüte bağlılık istiyor, ailelerinden çok grup üyeleri ile zaman geçirmelerini istiyordu.

Jones, örgütteki en yetkili kişiydi ama tek yetkili değildi. Jones’un hemen altında sayısı 8 ile 10 arasında değişen elit bir üyeler komitesi vardı. Hemen hepsi kadınlardan oluşuyordu ve örgütün gizli polisi gibi çalışıyorlardı.

Örgüt yeni üyeler toplamak için açıkhava toplantıları düzenliyor, her ay onbinlerce mektup postalıyordu.

Örgüt en güçlü zamanında ABD’nin onlarca şehrinde örgütlenmişti ve üye sayısı binler civarındaydı.

1974 yılında örgüt Guyana’da satın aldığı topraklara taşındı. Jones burada kurduğu çiftliği Sosyalist Cennet olarak tanımlıyordu. 1978’in sonlarına doğru çiftliktekilerin sayısı bine yaklaşıyordu.

Örgütün üyelerine uyguladığı katı kurallar ABD’de şikayet konusu olunca bir milletvekili olayı yerinde incelemek istedi ve yanında gazetecilerle birlikte çiftliği ziyaret etti. Görüştüğü kişilerin çok azı çiftlikten şikayetçi olup ayrılmak istediklerini belirtti. Ama bu kadarı bile Jones için fazla geldi. Milletvekili, gazeteciler ve yanlarındaki ayrılmak isteyen üyeler uçaklarına binmek üzereyken örgütün silahlı muhafızlarınca öldürüldü. O günün akşamı Jones üyelerine intiharı emretti. Tüm üyelere zehirli meyve suları içirildi ve 918 kişi topluca öldü.

Başka bir örnek yine ABD’den. David Koresh’in kurduğu dinsel örgüt son derece barışçı iddialarla yoluna başlayıp sonunda üyelerinin topluca öldürülmesiyle sonuçlandı.

Örneklerin sayısı arttırılabilir. Sonuç değişmez: Dinsel örgütlerin, cemaatlerin belli bir anda bulunduğu barışçı, sivil durum çok kandırıcı olabilir. Dinsel örgütler tutum değiştirmeye çok yatkındır. Bu yüzden de, emniyet güçlerinin bu örgütleri yakından izlemesi gerekir.

Bir Yanıt to “Cemaatlerin ne yapacağı belli olmaz”

  1. Burak DOĞU Says:

    Tarikatlar artık Osmanlı zamanındaki işlevini kaybetmiştir… O işlevleri artık modern okullarımız ve öğretmenlerimiz vermektedir… Bu görev onlarındır… Tarikatlara verilen paralar okullara ve eğitim kurumlarına verilse çağa daha çabuk ayak uydurabiliriz… Saygılar…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: