Misyonerler heryeri sardı propagandası

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik şöyle demiş:

“Misyonerler Türkiye’de kol geziyor, İncil dağıtıyor, İstanbul’da apartman kiliseler kuruldu” şeklinde yapılan propagandaların altından Ergenekon çıktı.

Hüseyin Çelik’in açıklamasında doğruluk payı var: Ergenekon davasında tutuklu olanların bir kısmı aynen Hüseyin Çelik gibi düşünüyor. Ama bu düşünce şekli Ergenekon’dan yargılananlarla sınırlı değil. Bu şekilde düşünen çok sayıda insan var

Örneğin, eski Diyanet İşleri Başkanı (ve hiçbir şekilde Ergenekon’cu sayılamayacak) Mehmet Nuri Yılmaz, 7 Ocak 2005’te Hürriyet’te yayınlanan yazısında şöyle diyordu:

“Edinilen bilgilere göre, ülkemizde halen yüzlerle, hatta binlerle ifade edilebilecek sayıda kilise, İncil, kitap, broşür, CD, VCD gibi materyali basıp dağıtan 15 basın-yayın kuruluşu, 11 dernek ve vakıf, yurtiçinde 5 yurtdışında 4 olmak üzere 9 radyo radyo istasyonu ve 11 İnternet sitesi bulunuyor.”

Bu tür abartılı iddialara inananlar yalnızca işi din olan kimseler ya da fanatik dindarlar değil. Laik kesimin büyük bölümünde de bu tür iddialara çok kolay inanılabiliyor. Mehmet Nuri Yılmaz’ınkilere benzer ifadeleri Rahşan Ecevit (o da hiçbir şekilde Ergenekon’cu sayılamaz) de sarfetmişti.

Ak Parti ileri gelenleri misyonerleri Ergenekon ile ilişkilendirirken laik kesim de misyonerleri Türkiye’yi parçalamak isteyen yabancı devletlerle ilişkilendiriyor.

Her iki ilişkilendirme de yanlış.

Akıldışı iddialar yerine gerçeklerin hakim olması için her kesime iş düşüyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: