Tayyip kadınlar üzerine güzel konuşmuş

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/19400249.asp

Başbakan Erdoğan, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 77’nci yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajda, “Kadınlarımızın önemli bir bölümü insanlık dışı uygulamalar yüzünden, uzun yıllardır toplumsal hayatta, siyasette kendilerini layıkıyla temsil edemedi” dedi.

Erdoğan, kadın hakları reformlarının da zaman içinde kesintiye uğradığını vurguladı.

TÜRK kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 77’nci yıldönümü tüm yurtta çeşitli etkinlikle kutlandı. Ameliyatından sonra evinde dinlenen Başbakan Erdoğan da yayınladığı mesajda, “Kadın hakları alanında yapılan hukuki, sosyal ve siyasal reformlar zaman içinde kesintiye uğramıştır” dedi. Erdoğan’ın mesajı özetle şöyle: “Dünyanın önde gelen pek çok ülkesinden önce gerçekleştirilen bu düzenleme ile birlikte, kadınlarımızın siyasette, ülke yönetiminde söz sahibi olabilmelerinin yolu açılmıştır. Ne var ki, bu hak, hukuksal zeminle mahdut kalmış, layıkıyla uygulamaya geçirilememiş, dahası kadın hakları alanında yapılan hukuki, sosyal ve siyasal reformlar da zaman içinde kesintiye uğramıştır. Kadınlarımızın önemli bir bölümü insanlık dışı, çağdışı uygulamalar yüzünden, uzun yıllardır toplumsal hayatta, siyasette, çalışma ve eğitim alanında, kendilerini layıkıyla temsil edememekten, kamusal haklardan eşit ve adilane biçimde yararlanamamaktan müştekidir.
Devrim niteliğinde
Hiçbir sosyal sınıf, din, mezhep, bölge ayrımı gözetmeksizin, istisnasız bütün kadınlarımızın toplumda daha etkin bir biçimde yer alabilmeleri için devrim mahiyetinde reformlar gerçekleştirdik. Özellikle kadına yönelik şiddetin, cinsiyet ayrımcılığının önlenmesi, eğitim hakkından mahrum bırakılan kız çocuklarımızın ve kadınlarımızın eğitime kazandırılması yönünde tarihi adımlar attık. Medeni Kanun’da, Ceza Kanunu’nda, çalışma hayatında yaptığımız mühim değişikliklerle, kadınlarımızı toplum hayatındaki konumlarını daha da güçlendirdik. Bütün bunlara rağmen kadınlarımızın sosyal ve siyasal alandaki etkinliğinin henüz istenilen düzeye ulaşmadığı, ulaşamadığı aşikardır. Bizler, kadınlarımızın hayatın her alanında daha etkin, daha katılımcı bir rol üstlenebildikleri, kamusal haklardan eşit ve adil biçimde yararlanabildikleri örnek bir ülke olabilmek için bundan sonra da var gücümüzle mücadelemizi sürdüreceğiz. İnanıyorum ki, kadınlarımızın toplumsal statüleri ve elde ettiği kazanımlar güçlendikçe, onlar siyasal, toplumsal, kültürel hayata daha fazla katılım imkanı buldukça Türkiye’nin yarınları daha da aydınlık olacaktır.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: