Atatürk ile cahilleşen toplum

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bugün Atamızı anmak için güzel bir konuşma yapmış. Dinci bir sitede bu yazıya yapılan yorumlar feci.

Ebu İshak adlı bir yorumcu bakın ne diyor:

Ebu Ishak – Ne anlamamiz gerekiyor ?

Basbakanimiz acaba hakikaten Ataturk hayrani mi ? yoksa gorevinin geregini mi yerine getiriyor ?Bu halki cahillestiren, okuma yazmadan onyillarca men eden, dinini hor goren, giyim kusamini kuçumseyen Ataturk’u sadece biz mi duyduk ?Bir mu’min Ataturk’u sevemez, ancak ondan nefret eder. Vatan sevgisi Ataturk’u sevmek degil, guneydogu’da dagda sehit dusmektir.Artik 28 subat geride kalmistir, bu formalitelere gerek kalmadi. Idarece din kardeslerimi Allah’tan korkma davet ediyorm.

(http://www.habervakti.com/?page=news_details&id=59494)

Dincilerin çoğu böyle düşünüyor. Atatürk’ün kurduğu cumhuriyeti beğenmiyorlar.

Türkiye, Avrupa ülkeleri, Avustralya, Yeni Zelanda, Japonya, Güney Kore, ABD gibi ülkelerle karşılaştırıldığında gerçekten de çok iyi yerde değil.

Ama yine de dünyada çok kötü yerde değil. Hele İslam ülkeleriyle karşılaştırıldığında fark açık bir şekilde ortaya çıkıyor.

Cumhuriyet’te 29 Temmuz 2011 tarihinde yayınlanan habere göre Ortadoğudaki bilimsel yayınların yarısını Türkiye üretiyor. İran Türkiye’nin yarısı kadar, Mısır da İran’ın yarısı kadar üretiyor.

Türkiye’de her yıl 30.000in üzerinde kitap basılıyor. Bunun yaklaşık 17.000i çeviri. Mısır’da bir yılda yayınlanan çeviri kitap sayısı ise yalnızca 300.

Türkiye tarımda dünyanın 7. büyük ülkesi.

Türkiye 1989 yılında bile tekstilde dünya yedincisiydi.

Türkiye dinamik şirketleriyle de İslam ülkelerinde öne çıkıyor.

Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet halen arzuladığımız yerde değil, doğru. Ama İslam ülkeleri arasında en iyi durumdaki devlet. Bunu da Atatürk’ün yaptıklarına, devrimlerine borçluyuz.

Reklamlar

3 Yanıt to “Atatürk ile cahilleşen toplum”

 1. birisi Says:

  Şimdi özgürlükten ileri demokrasiden bahsediyorsak bunu hazmetmeyide bilmemiz gerekiyor. Hiçbir “medeni” batı ülkesinde var olan anayasada kişi ismi geçmez.

  Örneğin atatürk devrimleri.

  Şimdi bunu söylemiş olmak Atatürk düşmanlığı olarak adlediliyor.
  “Orada dursa sana ne zararı var be dürzü, atam atam sen kalk ben yatam” şeklinde tepki geliyor.

  Hayatımda ne namaz kıldım ne oruç tuttum. Dinzi yobaz değilim. Ama eşit duruyorum insanlara. Bir üniversiteye her tarafı piercingli delik deşik bir adam girebiliyorsa, bu bir özgürlük ise başını kapatanda girmelidir. Demokrasi budur, özgürlük budur.

  Hiç bir medeni ülkede her sabah 6 yaşında öğrencileri andımız okutulmaz, tüm resmi kurumlarda bir kişinin resmini asmak “zorunlu” olmaz.

  Ah be kardeşlerim. Keşke eşit mesafede durabilseniz. Hepimiz minnettarız Atatürk’e ve tabii ki de onunla birlikte yaşamını yitiren tüm şehitlere. Ama yıllardır sürdüregelen “şeriat gelecek” korkusu ve mevzileri kaybetmeme düşüncesi yüzünden adamı put haline getirdiniz, diktatör muhamelesi yaptınız.

  Hazmetmek zor olacaktır demokrasiyi. Ama elbet bu da gerçekleşecek. Elbet zorunlu askerliğin olmadığı, türklükten önce insanlığa önem verildiği, anayasanın bir kişinin düşüncesini yansıtmak yerine herkesi kucakladığı bir ülke olacaktır Türkiye.

 2. Recep Tayyip Erdoğan’ın En Kötü Yanı | Muratyildirimoglu's Blog Says:

  […] https://muratyildirimoglu.wordpress.com/2011/11/10/ataturk-ile-cahillesen-toplum/ […]

 3. Safiye İnci | Muratyildirimoglu's Blog Says:

  […] https://muratyildirimoglu.wordpress.com/2011/11/10/ataturk-ile-cahillesen-toplum/ […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: