AKP karşıtları neden düze çıkamıyor?

Bugün (16 Eylül 2011) Cumhuriyet gazetesinde Orhan Birgit şöyle yazıyor:

"Kuzey Afrika ülkelerine açılan Başbakan Erdoğan, Mısır ve Tunus’tan sonra bugün Libya’da olacak. Türkiye’nin eski imparatorluk topraklarında kurulmuş devletlerle yakından ilişki kurmasından Batı’nın; özellikle de Fransa, İtalya ve İngiltere’nin hoşnut olacağı beklenemez.
Ama hoşnut olmamak başka bir şeydir. Yönetimin değişmesi için iç isyanları teşvik etmekle kalmayıp NATO’yu dahi kullanarak aynı ülkenin yeraltı servetlerini bombalamak daha başka. Çünkü bu ikinci aşama, sadece o ülkenin servetlerine el koymayı hedef alır. Fransa ve öteki Batılı ülkelerin bu çirkin planına Türkiye’nin de alet edilmesini bu bakımdan onaylamak zordur.
19 Mart’ta, Libya altüst edildikten, fabrikalar atıl bırakıldıktan, petrol kuyuları ve özellikle rafineriler çalışamaz hale getirildikten sonra bu eylemin asıl failleri olan Sarkozy ve Cameron’un Erdoğan’dan bir gün önce Bingazi ile Trablusgarp’ta boy göstermeye kalkışmaları ilginçtir. Ve İtalya ile Fransa’nın eski sömürgeci devletle rolarak Kuzey Afrika’nın yeraltı kaynaklarını nasıl talan arzusunda olduklarının yeni kanıtlarıdır."

Orhan Birgit’e göre Libya’daki Kaddafi karşıtı başkaldırının Libya halkından kaynaklanması söz konusu değildir. Herşeyi batılı ülkeler planlayıp uygulamıştır. Bunun nedeni Libya’nın yeraltı servetlerine el koymaktır. Yazıdaki iddialar bir garip: Batılı ülkeler Kaddafi rejimini alt edecek kadar büyük bir organizasyonu nasıl yapmıştır? Libya halkı neden kitlesel olarak böyle bir hainliğe destek vermiştir? Batılı ülkeler neden el koyacakları kaynakları bombalamıştır?

Batılı ülkeler önceden parasını verip Libya’dan petrol alıyordu. Şimdi durum değişecek mi? Libya halkı Fransa’ya petrolü bedavaya mı verecek? Bu türlü bir işin örneği var mı dünyada?

AKP karşıtları olarak düze çıkamamızın nedeni bu tür saçma iddialar olabilir mi? Akılcı, mantıklı seçenekler üretme yerine ipe sapa gelmez iddiaları alt alta yazmayı marifet sanıyoruz. Sonra da AKP niçin kazandı diyoruz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: