IMF düşman mıdır?

2001 Krizinden sonra IMF’den yüklüce borç alarak düze çıktık. Eski bakanlardan Bülent Akarcalı (son yerel seçimlerde de AKP’nin Ankara-Çankaya belediye başkan adayı) bakın neler söylemiş: (NTV Radyo, 29/7/2002) IMF bize lütufta bulunmuyor. IMF elindeki parayı yüksek faizle, dünyada en garantili bir şekilde ve en yüksek faizle Türkiye’de değerlendiriyor.

Çok sayıdabaşka kişi de bu şekilde IMF’nin bize yüksek faizle borç verdiğini iddia etti. Yani, IMF Türkiye’yi sömürüyordu. Halbuki başından itibaren IMF’nin elindeki parayı yüksek faizle borç verip gelir elde etmek gibi bir politikası olmadı.

Tayyip Erdoğan da sürekli olarak AKP sayesinde IMF’den kurtulduğumuzu söylüyor. Ama Mayıs ayındaki TUSKON toplantısında bakın ne demiş:

Türkiye’nin IMF’ye borcunu biz devraldık 23,5 milyar dolar olarak, küresel kriz ortamına rağmen biz bu süre içinde yaklaşık 3 yılı aştık. Biz bir Stand-by anlaşması yapmadan ödedik. Şuanda 5,2 milyar dolar borcumuz var IMF’e. Biz bunu şu an da ödeyebiliriz böyle bir sıkıntımız yok ama zaten düşük oranda faizli olduğu için rahat rahat ödeniyor, ‘varsın öyle gitsin’ dedik olay bu.

Anlaşıldığına göre IMF’nin bize verdiği borç o kadar düşük faizli ki kapatmak yerine bu şekilde ödemek daha karlı. İyi de o zaman IMF’ye niye karşıyız? Ondan kurtulduğumuza niye seviniyoruz? IMF’nin bizi sömürdüğü düşüncesini gözden geçirmenin zamanı gelmedi mi?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: