Bill Gates konuşuyor: MIT Niçin Önemlidir

MIT Niçin Önemlidir

Bill Gates, 15 Mayıs 2011

http://www.boston.com/news/education/higher/specials/mit150/Gates/

MIT 150 yıl önce kurulurken, yüksek öğrenim konusunda yeni bir yaklaşımı benimsedi. Kuramsal bilgi ile uygulamalı eğitimi birleştirdi ve eğitim ile araştırmaya eşit derecede ağırlık verdi. Bu, tam da ABD’nin Endüstri Devrimi’ni ateşlemek için gereken birleşimdi.

Günümüzde MIT halen çağımızın karmaşık sorunlarını çözmeye yönelik temel ve uygulamalı araştırma konularında rakipsiz konumdadır. Enerji, iklim değişikliği, hastalıklar ve yoksulluğun yok edilmesi gibi konularda öncüdür ve 150 yaşında olmasına karşın hızında yavaşlama görülmemektedir.

Yakınındaki Harvard’da öğrenci iken MIT’de birkaç ders alma şansına sahip olmuştum. Sonraki otuz yıl içinde de MIT’i defalarca ziyaret ettim ve her seferinde öğrencilerinin, eğitmenlerinin ve akademik önderlerinin kalitesinden etkilendim. MIT’in şimdiki ve önceki üyelerinden 76’sının Nobel ödülü almış olması da olağanüstüdür.

Diğer MIT eğitmenlerinin ve mezunlarının kendi alanlarında yaptıkları da çok önemlidir. 19. Yüzyılın sonlarında, MIT’ten mezun olan ilk kadın Ellen Swallow Richards ABD’de su kalitesinin testi konusunda öncülük yapmıştı. 1885 sınıfının bir üyesi olan A.D. Little, selüloz asetatın önemli kullanım alanlarını keşfetmiş ve ülkenin ilk yönetim danışmanlık firmasını kurmuştu. 1890 yılında MIT’ten kimya dalında mezun olan Pierre S. du Pont, ailesinin kimya şirketinin büyümesinde ve ABD otomotiv endüstrisinin gelişiminde önemli bir rol oynamıştı.

1930’larda, MIT’te eğitmen ve idareci olan Vannevar Bush memex adında, veritabanı benzeri bir aygıt geliştirmişti; bu aygıt içinde insanlar tüm kitaplarını, kayıtlarını ve iletişimlerini depolayabileceklerdi. İkinci Dünya Savaşı sırasında MIT’teki bilim adamları radarı geliştirdi; bu aygıt müttefiklere büyük katkılarda bulundu ve modern uçuş dönemini mümkün kıldı.

Daha yenilerde, MIT araştırmacıları moleküler biyoloji, biyotıp ve kanser ile genetik hastalıkların araştırılması konularında çığır açıcı çalışmalar ürettiler. Bu alanlardaki başarılar sağlık alanında devrim yaratabilir ve dünyanın en yoksul insanlarının yaşamlarını önemli ölçüde iyileştirebilir.

Profesör Donald Sadoway MIT’in önde gelen eğitmenlerinden birisidir; kurslarını online izlemek çok zevklidir. Aynı zamanda pillerin verimliliğini önemli ölçüde arttıran araştırmaları yönetmekte ve rüzgar ya da güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından gelen enerjiyi depolayan pilleri ticari düzeyde geliştirmektedir. (Bu türlü teknolojileri destekleyen bir yatırımcı olduğumu da belirtmeliyim.)

MIT’in OpenCourseWare adındaki Internet sitesinde 2000 kadar lisans ve lisans üstü derse ilişkin videolar, ders notları ve bazen de sınavlar ücretsiz olarak yer almaktadır. Bu materyalin içinde Walter Levin’in dünya çapında ünlü fizik dersleri yer almaktadır; bu notlar 5 milyon seferden fazla izlenmiştir. Ben de defalarca izledim. OpenCourseWare, online eğitim ve eğitimin demokratikleştirilmesi konusunda ulusal bir model durumuna gelmiştir.

MIT, araştırma konusunda sanayii ile işbirliği konusunda da önderdir ve girişim ruhunu teşvik eder. Bu sırada personelinden ve öğrencilerinden, aldıkları eğitimlerin ve yaptıkları araştırmaların sosyal etkilerini de göz önünde tutmalarını ister. Yakınlarda yapılan bir çalışma, MIT mezunlarının kurduğu firmaların sayısının 26000’e ulaştığını, bu firmaların 3.3 milyon kişiyi istihdam ettiğini ve 1 trilyon dolarlık yıllık satışa ulaştıklarını göstermiştir.

Yüksek okulların ve üniversitelerin çoğunun kadınları ve azınlıkları bilim ve teknoloji konularına çekmede zorluk çektiği bir zamanda MIT’in lisans öğrencilerinin neredeyse yarısı (yüzde 48) azınlık ve yüzde 45’i kadındır.

Bu ülkede çok sayıda olağanüstü üniversite bulunmaktadır. Ama çok azı MIT gibi sıkı bir akademik hayata, çığır açıcı araştırmaya, girişim ruhuna ve sosyal bilince sahiptir. Bu nitelikler onun uzak gelecekte de önemli olacağının göstergesidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: