Kuran’da kadın, gerçek hayatta kadın

İslam’da kadının çok yüce bir makamda tutulduğu söylenir. Buna kanıt olarak da "Cennet anaların ayakları altındadır" sözü gösterilir.

Buna karşın Kuran’da kadınlar pek de iyi anılmaz. Örneğin, şahitlik yaparken birinin unuttuğunu diğeri anımsatsın diye iki kadının şahitliği gerekir. Yani, kadın unutabilen, beyinsel kapasitesi sınırlı bir varlıktır.

Kuran’ın bir başka yerinde meleklerin dişi olduğunu iddia edenler kınanır. Bunu yaparken değerli oğlanları kendinize, şaşkın kızları Tanrı’ya mı layık gördünüz anlamında bir ifade kullanılır. Burada da kadınlar beyinsel kapasitesi sınırlı varlıklardır.

Gerçek hayat hiç de bu ifadeleri doğrulamaz. Hz. Muhammed’in ilk karısı Hatice hiç de sınırlı bir insana benzemiyor. Çocuklarını uzun zaman kendi başına büyüten, ticaret yapan, insanları örgütleyebilen hatta beğendiği erkeğe, Hz. Muhammed’e evlilik teklif eden son derece güçlü bir kadın o.

Karşı tarafta da Ebu Süfyan’ın karısı Hind var. Müslümanlar tarafından öldürülen babası ve kardeşinin intikamını almak için kocasına posta koyan, intikam organizasyonunu yapan ve sonuca ulaşan bir kadın. O da hiç sınırlı birisi değil.
Kuran’da sözü edilen bir kadın başkan var: Saba melikesi. Bu kadının da devletini son derece iyi yöneten birisi olduğu anlaşılıyor.
Günümüze dönersek, üniversite sınavlarını örnek gösterebiliriz. Her sınavda kız öğrenciler erkek öğrencilere fark atıyor. Habertürk’ün 29 Nisan 2011 tarihli haberine göre "180 puanı geçerek LYS’ye başvuru hakkı kazanan erkek öğrencilerin oranı yüzde 76’da kalırken kız öğrencilerin oranı yüzde 83 oldu. 140 üzeri puan alan kız adaylar yüzde 95, erkek adaylar ise yüzde 90".
Bir kez daha görülüyor ki dinin yorumları gerçekçi değil. Hayat dini doğrulamıyor.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: