Huzur İslam’da mı?

Çok sayıda arabanın arkasında bu ifade yazılıdır: "Huzur İslam’da". İslam’a inanan yazar-çizerlerin çoğu da bu görüşü savunur. Onlara göre çağdaş toplumlar yaşadıkları bunalımları, krizleri atlatmak için İslam’a sarılmalıdır.

Gerçekler hiç de böyle değildir. Günümüzde hiçbir İslam ülkesi Avrupa ülkelerinden ya da Amerika’dan ya da Kanada’dan daha huzurlu değildir. Bunun en büyük kanıtı İslam ülkelerinden bu ülkelere doğru gerçekleşen büyük göçlerdir. Kimse huzur içindeki İslam ülkelerine göç etmeye çalışmaz. İnsanlar hep İslam dışındaki dinlerin yaygın olduğu ülkelere gitmek isterler.

Buna karşı da bir sav vardır: Başlangıçta İslam ülkeleri daha ileriydi, daha uygardı. Çünkü bu ülkelerdeki insanlar gerçek İslam’ı yaşıyordu. Zaman içinde insanlar İslam’dan uzaklaştılar, bu nedenle de Hristiyan batının gerisinde kaldılar. O zaman çare de kendiliğinden ortaya çıkıyor: Tekrar İslam’a sıkı sıkıya sarılmak.

Ama bu sav da doğru değil. İslam başlangıçtan itibaren huzur kaynağı olmadı. Peygamberin sağlığında bile insanlar çeşitli huzursuzluk çıkardılar. Örneğin, Hz. Ayşe’yi ahlaksızlıkla suçladılar. Kuran’da buna inanan ve bu iddiayı yayan Müslümanlar acı acı kınanır.

Hz. Muhammed’in ölümünden sonra da Müslümanlar birbirine düştüler. Giriştikleri kavgalarda çocuklar bile katledildi. Peygamberin torunları ve onların çocukları bile bu şekilde öldü.

Birbiriyle kavga eden Müslümanlar alalede inananlar değildi. Bunların arasında Hz. Muhammed’in sağlığında Cennetle müjdelediği insanlar vardı. Örneğin, bu insanlardan Talha ile Zübeyir birlikte Hz. Ali’ye karşı savaştılar. Peygamberin en sevdiği karısı Ayşe de Ali’ye karşı savaştı.

Cennetle müjdelenecek kadar iyi inanan insanların yaşatamadığı huzuru onlar kadar iyi Müslüman olmayanların başarabileceğini düşünmek gerçekçi değil.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: