İkinci el makine ithalatı yasağı

Türkiye’ye ikinci el makine ithalatı yasaktır. Bu yüzden, ikinci el bir tomografi cihazı, ikinci el bir bilgisayar, ikinci el bir araba ithal edilemez.

Bu ithalat yasağının gerekçesi olarak Türkiye’nin bir makine çöplüğüne dönüşmemesi isteği var. Bu düşünceye göre yabancılar ellerindeki işe yaramaz makineleri bize kakalayacaklar, onları bize çok paraya satacaklar. Biz de işe yaramaz makinelerle kala kalacağız.

Bu gerekçenin arkasında Türk insanının aptal olduğu düşüncesi var: Biz kendi çıkarımızın nerede olduğunuz bilmeyen salaklarız. Bu yüzden, memurlar hangi makineleri ithal edeceğimize bizim adımıza karar vermeliler.

Durum böyle değil. Biz aptal, çıkarını bilmeyen insanlar değiliz. Bir makineyi satın alıp kullanmak istiyorsak o makinenin bize, işimize değer katacağını düşünüyoruz. Bu düşüncemiz ya doğrudur ve bu makinelerden kar sağlarız ya da yanlış hesap yapmışızdır, bu makinelerden zarar ederiz. Her iki durum da ekonomini genel işleyişine, piyasaya uygundur. Olayların bu şekilde gelişmesi, memurların karar vermesinden daha doğrudur ve daha verimli bir ekonomik ortamın oluşmasına neden olur.

Bu yüzden, ikinci el makine ithalatı serbest bırakılmalıdır.

Reklamlar

3 Yanıt to “İkinci el makine ithalatı yasağı”

 1. Mehmet Can ŞAŞMAZ Says:

  İkinci el makineleri çok ucuza getirip, en az o kadar ucuz yedek parça sağlamak mümkün olduğu vakit, bizdeki birkaç sanayici ve ithalatçının elindeki yedek parça ekosistemi darmadağın olacak, kazançları tehlikeye girecek. Özellikle medikal cihazlara (3D MR cihazları, Tomografi cihazları vs.) parça sağlama konusunda elektronik firmaları büyük kârlar elde ediyorlar. Ya da gereken vergileri ödense bile taş çatlasa 7000 ~ 10000 liraya insanların ’90lı yıllara ait E serisi Mercedes ithal edip rahat rahat kullandıklarını düşünebiliyor musunuz, Ee ordumuz o zaman bu gaz tenekesi Renault Symbol’leri 30000 TL’ye kime satabilir ?

 2. Ahmet Says:

  Ne Yazik ki Türk Sanayicisi ve imalatcisinin kaderi ihtiyaci olan makineleri temin etme konusunda Türkiyede birkac tane bulunan kendilerini Makine Üreticisi olarak adlandiran fakat yaptiklari isin sadece Yurtdisindan ithal edilen parcalari montajlamadan öteye gidemeyen firmalarin eline birakilmisdir.Makine imalati yaptigini idda eden kuruluslarin %80 i Yabanci üreticilerin 10-15 sene önce üretmis oldugu makine ve teknolijisini malesef günümüzde kopyeleme yöntemi ile ki buradada büyük sikintilar vardir(Hasasiyet-hizlilik vb.) üretiminine yön vermesi sadece ama sadece Türkiye sanayi ve imalatcisina zarar verir.Günümüzde Avrupa ve Asya ve Uzakdogu ikinciel Makineleri tercih ederken Türk sanayicisi ve imalatcisinin Rekabet etme gücünün sözde birkac makine imalatcisi tarafindan engelenmesinin ve bunada Devlet mercilerinin yersiz desteklemesinin degerlendirilmesini kamuoyuna birakiyorum.
  Yedek Parca konusunda ise Yabanci markalarin Temsilcilikleri %90 oraninda Türkiyede Faliyet Göstermektedir.Asil sikinti yabanci ülke parcalari ile imalat yapan Türk üretimindedir. Yedek Parca temininde ve servisde ithal makine Temsilcisi 3-5 gün süre verir iken Türkiye imalatinda Bu süre 6 Haftaya kadar cikmaktadir.
  Sonuc
  Makine Ithalatinda 10 yas sinirlanmasinin tekrar uygulanmasi ve Gerekli izinlerin Yetkili Devlet mercileri tarafindan(Her Makineye üretiminden olsada olmasada üretigini idda eden firmalar ithalati engeleme adina üretiklerini söylemeleri ve Yetkili mercilerinde Basvuru sahibini bu firmalardan Belge almaya zorlamari akil almayacak bir uygulama olup yetkili makamin mesrutiyetini gölgelemekte ve kimin yetkili oldugu sorusunu akla getirmektedir.) incelenip verilmesi.
  Hem Türkiye makine Üretim sanayisinin gelismesi hemde Kobi’lerin gelismesi icin faydali olacagi kaanatindeyim.

 3. Irfan aydın Says:

  Sanırım bu olay memurların verdigi bir karar değil , TOBB gibi kuruluşların Üyelerinin Kazandığı paraların kesilmemesi için devlete dayadığı bir yasadır , adamlar deli gibiyirse kazınırken müsade etmezler , devlet Dediğin muz cumhuriyeti olunca 3-5 zengin iş adamının tekeline girmiş .

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: