Zeus’a tapmaları gerek

Çok sayıda kişi önceleri inanmayan birisiyken Kuran’daki bilimsel bilgilere rastlayıp inanmaya başladığını söylüyor. Kuran’da dünyanın yuvarlak olduğu yazıyormuş, Kuran’da kan dolaşımı bilgisi varmış, Kuran’da en yeni fiziksel bilgiler varmış vb.

Bu iddialara kanıt olarak Kuran’da yer alan ve her tarafa çekilebilecek ifadeler gösteriliyor. İfadeler açık değil: Hiçbir şekilde dünya yuvarlaktır denmiyor, hiçbir şekilde temiz kan kalpten çıkar vücudu dolaşır, kirli kan vücuttan kalbe gelip akciğere gönderilir denmiyor. Her seferinde bulanık bir ifade alınıyor ve bu türlü bilimsel bilgiler anlamına geldiği söyleniyor.
Bilimsel bilgiler hep sonradan Kuran’da bulunuyor. Bugüne kadar kimse Kuran’da şöyle bir ifade var, bu ifade şöyle bir bilimsel bilgiye karşılık gelir demedi. Hep bilim bir şeyler buldu, sonra, bulunan bu şeyler Kuran’da teşhis edildi.

Kuran’daki bilgiler tartışmalı iken tartışmasız başka bilgiler var. Kuran’dan yaklaşık 1000-1100 yıl önce Yunanlılar bugün bilim dediğimiz etkinliği başlattılar ve çok sayıda kurama, buluşa imza attılar.

Milattan önce 500’de doğan Anaksagoras, güneş ve ayın "kandil" değil büyük kaya parçaları olduğunu iddia etti. Güneş kızgın bir kaya parçasıydı, ay da güneşten gelen ışığı yansıtıyordu.
Millattan önce 460’da doğan Demokritos maddenin yapı taşı olarak atom kavramını ortaya attı.

Millattan önce 310’da doğan Aristarkus evrenin merkezinin dünya değil güneş olduğunu iddia etti.Aristarkus dünyanın güneşin çevresinde döndüğüne ve sabit görünen yıldızların çok uzaklarda olduğuna inanıyordu. Bu yüzden dünya güneşin çevresinde dönerken onlar sabit kalıyordu ve birbirlerine göre de hareket etmiyordu.Aristarkus takvimi de yeniden hesapladı. Onun hesapları günümüzün hesaplarından yalnızca milyonda bir oranında sapmaktadır. Ondan öncekiler de fena sayılmazdı. M.Ö: 432’de Meton bir ayı 114 saniyelik yanılma payıyla hesaplamış, Calippus ise M.Ö. 332’de yanılma payını 22 saniyeye düşürmüştü.

Eratosthenes, MÖ. 276’da doğdu. Gözlem ve hesaplama yoluyla dünyanın yuvarlak olduğunu buldu. Bulmakla kalmayıp dünyanın çevresini oldukça doğru bir şekilde hesapladı.

Eğer bilimsel bilgilere eski zaman kitaplarında rastlamak onların inandırıcılığı için yeterliyse insanların Zeus’a tapması gerek. Çünkü Zeus’a inanan insanlar bulanık bir şekilde de değil, açık bir şekilde, çok sayıda bilimsel keşfe imza attılar.

Reklamlar

7 Yanıt to “Zeus’a tapmaları gerek”

 1. Erbil Şilik Says:

  elimden geldiğince yazılarınızı okumaya devam edicem 🙂 mantık dolu yazılar!

 2. Mehmet Mehmet Says:

  Kuran’daki 19 mucizesine ne diyeceksiniz Murat Bey?

  • muratyildirimoglu Says:

   Kuran’da 19 mucizesi diye bir şeyin olmadığını birçok İslami kaynaktan öğrenebilirsin. Ayrıca Wikipedia’da bunun için özel bir sayfa bile açılmış. Bu sayfada, iddia edilen 19 mucizesinin zorlama bir hesaba dayandığı ve bu hesabı İslami olmayan metinlere uyguladığımızda da 19 rakamının belireceği anlatılıyor. Sayfanın adresi aşağıda:
   http://www.wikiislam.net/wiki/The_Miracle_of_19

 3. Mehmet Mehmet Says:

  teşekkürler, amacım vaktiniz almak değil fakat Atatürk’ün hayatında da 19 sayısıyla ilgili iddialar var..

  • muratyildirimoglu Says:

   Mehmet, Atatürk’ün bize mürşit (yol gösterici) olarak gösterdiği şey bilim. Bilim ise olgulara baktığında mucizevi olaylar değil mantıklı açıklamalar gösterir. Mucizelere inanma. Kutsal kişilerin gösterdiği söylenen mucizelere bile inanma. O mucizeler gerçek olsaydı kutsal kişiler dinlerini çok daha kolay yayardı. Halbuki hepsi büyük güçlüklerle karşılaştılar.

 4. Mehmet Mehmet Says:

  teşekkürler, yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum…

 5. Ayşe Çeken (@ceken89) Says:

  neyin kafasını yaşıyonuz. herşeyi inkar edin anaca, herşey uydurma size göre ulan mucize arıyanlar Kuran ı Kerimin ilk ayeti neden Oku hiç düşündünüz mü?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: