Araplarla bin yıldır kardeş miyiz?

Erdoğan, Kuveyt’te şöyle demiş:

“Araplarla kalplerimiz bin yıldan uzun süre toplu halde attı. Lakin ne zamanki aramıza tefrika girdi, işte o zaman ahenk bozuldu.” Şöyle de devam etmiş:

“Bizi bu bölgede Türk-Arap kardeşliğini bozmak, araya nifak sokmak için ne tür sinsi oyunlar oynandığını, ajanların o dönem bu bölgede sinsi faaliyetler yürüttüğünü, çirkin propagandalar yapıldığını, tarihin yeniden yazıldığını çok iyi biliyoruz. Bütün hayatım boyunca bunu okudum, bunu inceledim. Türkler ile Arapların yalan yanlış bilgiler üzerinden nasıl birbirinden uzaklaştırılmak istendiğine şahit oldum. Son 8 yılda bu sinsi, bu kara propagandayı çok daha açık gördük. Bağdat, Kabil, Gazze, Kudüs, Filistin dediğimiz için birileri tarafından kıyasıya eleştiriliyoruz. Aynı kişilerin, aynı tarafların söz konusu AB olduğunda da bu sefer, ‘Türkiye’nin AB’de ne işi var?’ diyerek zihinleri bulandırdığına da şahit oluyoruz.
– Hiçkimse kusura bakmasın, dış politikamızı o birileri belirlemeyecek, biz belirleyeceğiz. Dış politikada rotayı biz kendimiz çizeriz. Dış politikada kendi gündemimizi biz kendimiz yaparız. Araplar bizim kardeşimizdir. Biz de onların kardeşiyiz. Kuveyt bizim kardeşimizdir. Kim ne derse desin, biz Arap kardeşlerimizle dostluğumuzu ve işbirliğimizi büyütmeye devam edeceğiz.”

Aynı gün Gül ise Yemen’de "Yemen Türküsü"nü dinleyince ağlamış. O türkünün yakılmasına neden olan şey Yemen’de Osmanlıya karşı düzenlenen isyanlardı. Yemen’de Osmanlının yönetiminin başından itibaren hep isyan oldu. Yemen isyanlarına ilişkin güzel bir akademik yazıyı

http://e-dergi.atauni.edu.tr/index.php/SBED/article/viewFile/395/388

adresinde bulabilirsiniz.

Yemen tek örnek de değildir. Araplar bize karşı daha Kanuni zamanında bile Hristiyanlarla işbirliğine giriyorlardı. Hammer Arapların Cezayir’de Barbaros Hayreddin Paşa’nın kardeşi Oruç Reis’e karşı Hristiyan Şarlken ile ittifak yapışlarını anlatıyor: "Oruc’un Cezayir’de durumu pek müşküldü. Zira, İspanyol donanmasına mukavemet etmekle beraber, Şarlken ile ittifak eden ve ülkenin her tarafından akıp gelen Arap kabilelerine karşı koymak lazım geliyordu."

Anlayacağınız Erdoğan’ın iddia ettiği, binyıldır süregelen ve kötü niyetli ajanların bozmaya çalıştığı Türk-Arap kardeşliği gerçek dışı bir düşüncedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: