Bilgi İşlemde Yeni ve Yanlış Bir Trend: Storage Aygıtları

Storage aygıtları (büyük sabit disk depolama aygıtları) 3-4 yıldır yaygınlaşıyor. Bunların en az 4-5 TB kapasiteleri oluyor (birkaç yüz TB’a kadar gidebiliyor). Sunucu bilgisayarlar bu aygıtlara fiber-optik kablolar ile bağlanıyor. Performansları çok iyi. Esneklikleri fazla: Bir sunucuya depolama aygıtından 300 GB’lık yer ayırmışken, yeni gereksinimler nedeniyle 500 GB yer daha ekleyebiliyoruz.

Ama bu avabtajların yanı sıra çok sayıda dezavantaj da var:

1) Bu aygıtlar çok pahalı.

2) Bu aygıtları yapılandırmak zor. Hem ilk yapılandırma hem de arıza durumunda sorun bulup giderme işlemleri çok zor ve büyük uzmanlık-deneyim gerektiriyor. Tanıdığım bir storage uzmanı kapanın elind ekalıyor neredeyse: Hemenhergün değişik kurumlardaki storage aygıtlarına sorun çözmeye gidiyor.

3) Sunuculara özel kartların (host bus adapter) takılmasını gerektiriyor. Bunlar pahalı ve özel kartlar. Yapılandırılmaları zor, arıza yaptıklarında değiştirilmeleri zor.

Bence bu dezavantajlar nedeniyle merkezi depolama birimleri yerine sunucularda yerel diskler kullanmak gerek. Ortalama bir sunucuda 8 adet disk yuvası bulunuyor. Bu yuvalara 300 ya da 600 GB’lık SAS (Serial Attached SCSI) diskleri koyarak çok büyük diskler elde etmek mümkün. Üstelik daha ucuza da mal olur. Arıza durumunda bu diskler kolayca yenileriyle değiştirilebilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: