Akıllı Türkler, aptal Amerikalılar

Türkiye’de çoğu insan Amerikalıların çoğunlukla aptal ve cahil olduğuna inanır; tabii Türklerin de biz o kadar akıllı ve bilgili olduğuna. Yapılan çalışmalar ve araştırmalar bunu doğrulamıyor. Serdar Devrim 12 Aralık’ta Hürriyet’te şöyle bir bilgi aktarıyor:

OECD’nin 2010 Eğitim Raporu sonbaharda açıklandı. Türkiye gene görmezden gelmeyi tercih etti. Çünkü sonuçlar gene bir rezalet. 65 ülke içinde, Türk öğrenciler okuma-yazmada 41’inci, matematikte ve fende 43’üncü olabildiler.

31 (gerçek) OECD ülkesi içinde ‘eğitimi anaokulu ve ilkokuldan ibaret’ olanların toplam yetişkin nüfusuna oranı da hesaplandı.
Bu oran Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Norveç ve İngiltere’de sıfıra yakınken, Türkiye’de yüzde 59. (Milliyetçiler merak eder şimdi, Yunanistan’da yüzde 25.)
Ömründe 3-5 ilkokul kapısından girmiş herkes…
İlkokul diploması sahibi olmanın (şimdilik) sürücü ve devlet memurluğu ehliyeti sağlama dışında hiçbir şey ifade etmediğini, ilkokulu bitirenin okuma-yazma bildiğinin bile şüpheli olduğunu çok iyi bilir.
Türkiye’de 100 yetişkinden 59’u azami ilkokul mezunudur.
(Bu oran 2005 verilerine dayanan 2007 raporunda yüzde 63 idi. Demek ki bir iyileşme demeyelim ama daha-az-kötüleşme söz konusu. Bu hızla gidersek, 2050’lerde biz de yüzde 0’a inebiliriz.)
Ve bu 59’unun kaçının okuma-yazma bildiği meçhul.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: