Rakamlara inanmamak

Okumuş yazmışlar arasında yaygın bir eğilim var: Devlet organlarından gelen rakamlara inanmamak.

Enflasyonla ilgili rakamlara inanmayız ("Enflasyon yüzde 10 deniyor, sen buna inanıyor musun?"), 17 ağustos Depremi’nde ölenlerin sayısının 17 olduğuna inanmayız ("Daha çok işi öldü ama açıklamıyorlar"), Sağlık Bakanlığı’nın Çernobil Raporu’na inanmayız ("Karadeniz’de kanser vakaları arttı, Sağlık Bakanlığı rakamları gizliyor"), Domuz Gribi konusundaki bilgilere inanmayız ("Ben aşı olmadım, olmam da, öyle bir grip salgını yok").

Sanki insanlar üniversitede devlet yetkililerine, devlet organlarına güvenmeme dersi almışlar. Hepsi ağız birliği edip gerçeklerin devlet tarafından çarpıtıldığını iddia ediyor.

Halbuki Devlet görevlileri dediğimiz insanlar sensin, benim. Biz niye kendi işimizde gerçekleri (genel olarak) çarpıtmıyorsak başkaları da kendi işlerinde çarpıtmıyor.

Devletin verdiği rakamlarda hata olabilir. Örneğin, Türkiye İstatistik Kurumu’nun bir rakamının yanlış olduğu Referans Gazetesi tarafından ortaya çıkarıldı. Türkiye İstatistik Kurumu da hatasını kabul edip özür diledi.

Mekanizmanın bu şekilde olması gerekir: Verilen rakamlar uzmanları tarafından incelenir, didik edilir ve yanlış rakamlar onlar tarafından açıklanır. Ben verilen rakamın nasıl elde edildiğini bilmiyorsam, konunun uzmanları da rakama itiraz etmiyorsa (itiraz da tek başına anlamlı değil; itirazın temellendirilmesi gerekir) o zaman bu rakamları kabul etmek durumundayım. Okumuş olmanın bize kazandırması gereken özellik, disiplin budur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: