Bilgisayarla İlgili Olarak Bilinmeyenler ya da Yanlış Bilinenler

Bilgisayarcı arkadaşlar arasında aşağıdaki konuların hiç bilinmediğini ya da yanlış bilindiğini gözlüyorum:

1) Etki alanına makine eklemek: Etki alanına makine eklerken etki alanındaki bir kullanıcının adını ve parolasını belirtmek gerekir. NT zamanında bu kullanıcı bir yönetici olmak zorundaydı. Windows 2000 ile birlikte, etki alanındaki sıradan bir kullanıcının adı ve parolasıyla da etki alanına makine eklenebiliyor. Ama bu gerçek, üzerinden 10 yıldan fazla zaman geçmesine karşın, bilgisayarcılar tarafından bilinmiyor. Herkes yalnızca yönetici kullanıcıların kimlik bilgisinin belirtilmesi gerektiğini düşünüyor. Böyle düşünmelerinin bir nedeni de var: Genelde kendi ortamlarında etki alanına yalnızca yönetici kimliğiyle yeni makine eklenebiliyor. Ama bu varsayılan durum değil. Varsayılan olarak, sıradan kullanıcılar etki alanına makine katabilirken sonradan bu hak o kurumlarda yalnızca yöneticilere verilmiş oluyor. Sıradan kullanıcıların bu konuda tek bir kısıtı var: Sıradan bir kullanıcının adı ve parolasını kullanarak en çok 10 makine eklenebiliyor etki alanına. Yöneticiler içinse böyle bir sınırlama yok. Sıradan kullanıcılar için 10 makine sınırı da değiştirilebiliyor ve sayı yükseltilebiliyor.

2) Bir etki alanındaki makineyi başka bir etki alanına üye yapmak: Bunun için piyasada yapılan işlem önce makineyi bulunduğu etki alanından çıkarmak, bir çalışma grubuna almak, sonra da yeni etki alanına eklemek. Halbuki bir etki alanındaki makine doğrudan başka bir etki alanına üye yapılabilir. Çalışma grubuna almaya gerek yok.

3) DC’ler üzerindeki FSMO rollerinin aktarılması: Bir DC üzerindeki FSMO rolleri başka bir DC’ye aktarılacakken grafik konsollar (Active Directory Users and Computers, Active Directory Domains and Trusts konsolları gibi) ve komut satırından çalışan NTDSUTIL programı kullanılabilir. Piyasada bunların kullanımına ilişkin çok sayıda bilgi, makale, video da var. Ama bu makalelerde, videolarda anlatılmayan bir şey var: DC’ler çalışmaktayken bir DC, DC’likten çıkarılırken onun üzerinde FSMO rolleri ortamdaki uygun DC ya da DC’lere otomatik olarak aktarılır. Ek bir işlem yapmaya gerek yoktur. Piyasada benden başka bunu yapan görmedim. Herkes binbir dikkatle ve zahmetle grafik konsollardan ya da NTDSUTIL programından rolleri aktarıyor, kolay olan işlemi yapmıyor.

4) Bir makinenin DC yapılması: Bir makine DC yapılacaksa önce etki alanına üye yapılıyor, sonra DC’liğe yükseltiliyor. Halbuki makine bir çalışma grubunun üyesi iken de bir etki alanına DC yapılabilir. Bu işlem sırasında makine zaten otomatik olarak etki alanına üye de yapılacaktır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: