Toplu Sızlanma Ayinleri

Dışarıda hava sıcaklığı 40 dereceye yakın. 4-5 kişi oturmuş serin bir lokantada öğle yemeği yiyiyoruz. Dışarıda işçiler yolun bir kısmına asfalt yaması yapıyor. Bir kamyon asfaltı döktü, işçiler asfaltı düzledi, kamyon asfaltın üzerinden geçerek daha düzgün hale getirdi. Biraz sonra da bir silindir bu yamanın üstünden tekrar geçerek son derece düzgün bir yama oluşturdu.

Masadaki arkadaşlardan birisi “Bu iş böyle mi yapılır? Avrupa’da kesinlikle böyle yapılmaz.” dedi. Diğeri “böyle yapıyorlar, iki gün sonra yol bir daha kazılıyor, elektrik-su geçiriyorlar, sonra tekrar asfalt yapıyorlar” dedi. Bir başkası “Hiçbir plan-program yok, aynı yol kimbilir kaç kez kazılıyor, asfalt yapılıyor” dedi. Bir başkası “Belediye Başkanları para yemek için yapıyor bunları” dedi. Bir başkası “Referandum asfaltı bunlar” dedi. Bir başkası “aslında yolu tümüyle kazmalı, geniş ve sağlam beton künkler döşemeli, künklerin üzerinde de elektrik ve telefon için yuvalar bulunmalı. Böylece bir kez yaparsın, sonra bir daha düşünmezsin” dedi. Birisi “Avrupa’da döşedikleri asfalt yüzyıl dayanıyor” dedi. Bir kişi bile “Biz burada serin serin otururken onlar güneşin altında çalışıyor” demedi, yapılan işi takdir etmedi.

İşin garibi, masadaki arkadaşların hepsi elektronikçi-bilgisayarcıydı ve hiçbirisi, ben de dahil, asfalttan anlamıyorduk.

Türkiye’ye özgü bir gariplik, bir anormallik bu: Yapılan hiçbir şeyi beğenme, en doğrusunu bildiğini düşün, çalışan işçileri, onları işe gönderen yetkilileri eleştir. Hiçbir şeyin iyi yapılmadığına inan. Herşeyin Avrupa’da iyi yapıldığına, bizde kötü yapıldığına inan. Sürekli sızlan. Topluca sızlan.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: